اخبار روز

آیا واقعا ۱۵ میلیون مهاجر افغان در ایران حضور دارند؟

خرید فالوور از سایت اینبو

شرق نوشت: نماینده مرودشت در مجلس می‌گوید: با وجودی که در خدمت همه اتباع قانونی هستیم و از خدمات آن‌ها استفاده می‌کنیم و متقابلا به آن‌ها خدمات ارائه می‌دهیم، باید اتباع غیرقانونی را ساماندهی کنیم.

چند ماهی است که شاهد افزایش چشمگیر حضور اتباع افغانستانی در کشور هستیم. البته وزیر کشور آمار اتباع افغانستانی حاضر در کشور را پنج میلیون نفر اعلام کرده و تأکید دارد برخی اعداد مطرح‌شده در رسانه‌ها درباره تعداد اتباع افغانستانی در کشور نادرست است.

هرچند این آمار پنج میلیونی نشان دهنده تعداد رسمی اتباعی است که اطلاعات آن‌ها در سامانه وزارت کشور ثبت شده و آمار غیررسمی فراتر از این رقم است. به نحوی که برخی نمایندگان آمار غیررسمی را حدود هشت تا ۹ میلیون نفر دانسته بودند؛ اما به‌تازگی ویدئو و تیتر‌هایی از اظهارات یکی از نمایندگان درباره آمار تعداد اتباع افغانستانی در کشور در فضای مجازی بازنشر شد که نگران‌کننده بود؛ ازاین‌رو با نماینده مردم مرودشت در مجلس، درباره ادعای حضور ۱۵ تا ۲۰ میلیون نفر اتباع افغانستانی در کشور گفتگو کردیم که این موضوع را رد کرد.

جلال رشیدی‌کوچی، عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌های مجلس، در توضیح مصاحبه اخیر خود با یکی از رسانه‌ها مبنی بر ادعای حضور ۱۵ تا ۲۰ میلیون نفر اتباع افغانستانی در کشور، گفت: «در مصاحبه اخیری که با یکی از رسانه‌ها درباره حضور اتباع خارجی در کشور داشتم، در این مصاحبه مجری به سخنان وزیر کشور اشاره کرد که تعداد اتباع افغانستانی اعم از قانونی و غیرقانونی را بین پنج تا هشت میلیون نفر اعلام کرده بود.

او افزود: در آن صحبت تأکید کردم درعین‌حال که برای اتباع خارجی قانونی احترام کاملی قائل هستیم؛ اما باید اتباع غیرقانونی را ساماندهی کنیم. رشیدی‌کوچی تأکید کرد: برشی از ویدئو را که دراین‌باره در فضای مجازی بازنشر شده بود، دیدم و از تیتر‌ها و آماری که به نقل از من منتشر شده بود، تعجب کردم.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌های مجلس اضافه کرد: مجری از من دراین‌باره سؤالی پرسید و تأکید کرد طبق سخنان وزیر کشور ۱۰ میلیون نفر از اتباع خارجی، یارانه دریافت می‌کنند و من براساس صحبت مجری برنامه که به سخنان وزیر کشور استناد کرده بود، این تعداد اتباع خارجی یارانه‌بگیر را اتباع قانونی فرض کردم که اطلاعات آن‌ها در وزارت کشور ثبت شده و مشخصاتی از آن‌ها در اختیار داریم که یارانه دریافت می‌کنند.

او ادامه داد: با توجه به صحبت قبلی که آمار اتباع خارجی مستقر در کشور را بین پنج تا هشت میلیون نفر دانستند که البته تعداد درخورتوجهی از آن‌ها هم اتباع غیرقانونی هستند که به‌تازگی به کشور وارد شده‌اند، این گمانه را داشتم و در ویدئو هم اشاره کردم که اگر صحبت شما درست باشد، ۱۰ میلیون به‌علاوه پنج میلیون اتباعی که غیرقانونی وارد کشور شده‌اند، جمعا ۱۵ میلیون نفر اتباع افغانستانی در کشور داریم که آمار نگران‌کننده‌ای است و باید احساس خطر کرد. رشیدی‌کوچی همچنین اضافه کرد: بنابراین اگر عددی اعلام کردم، با استناد به صحبت مجری است که به سخنان وزیر کشور استناد کرده بود.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌های مجلس در پاسخ به اینکه طبق گفت‌وگویی که دراین‌باره با وزیر کشور داشتیم، ایشان بر تعداد پنج میلیون نفر اتباع افغانستانی در کشور تأکید داشتند و آمار بالاتری را که دراین‌باره اعلام می‌شود، آمارسازی رسانه‌ای دانستند، بیان کرد: وقتی وزیر کشور روی عدد پنج میلیون نفر اتباع افغانستانی در کشور تأکید می‌کنند، تأکید بر آمار رسمی اتباع قانونی است و از آنجایی که بخش درخورتوجهی از اتباعی که به کشور وارد شده‌اند، غیرقانونی هستند و هیچ اطلاعات و داده‌ای از آن‌ها ثبت نشده است، نمی‌توانیم آمار دقیقی از آن‌ها اعلام کنیم.

رشیدی کوچی ادامه داد: بنابراین به نظر می‌رسد اشاره وزیر کشور با استناد به اتباعی است که در زیرمجموعه وزارت کشور ساماندهی شده‌اند؛ اما تأکید می‌کنم اظهارات بنده درباره آمار ۱۵ میلیون نفر اتباع افغانستانی در کشور، با استناد به سخنان مجری برنامه بود که به نقل از وزیر کشور این آمار را ۱۰ میلیون نفر یارانه‌بگیر اعلام کردند که طبیعتا اتباع قانونی هستند که اطلاعاتی از آن‌ها در وزارت کشور ثبت شده است.

نماینده مرودشت در مجلس یازدهم با بیان این اظهارات که «اگرچه مردم میهمان‌نوازی هستیم و سال‌های سال قرابت‌های فرهنگی و اجتماعی با کشور‌های همسایه به‌ویژه افغانستان داشتیم؛ اما دلیل نمی‌شود که بخواهیم روی موضوع اتباع غیرقانونی احساس خطر نکنیم» گفت: «نباید با این بهانه‌ها وظیفه خودمان برای ساماندهی اتباع غیرقانونی را زیر سؤال ببریم یا از این مسئولیت به بهانه‌های گوناگون شانه خالی کنیم».

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌های مجلس در پایان تأکید کرد: «با وجودی که در خدمت همه اتباع قانونی هستیم و از خدمات آن‌ها استفاده می‌کنیم و متقابلا به آن‌ها خدمات ارائه می‌دهیم، باید اتباع غیرقانونی را ساماندهی کنیم؛ چراکه هیچ حکومت و دولتی نمی‌پذیرد که اتباع غیرقانونی بدون هویت، آن‌هم با این سطح وسیع در کشورشان تردد کنند و ما هم از این قاعده مستثنا نیستیم».

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا