اخبار روزفناوری و تکنولوژی

انویدیا محدودیت‌های آمریکا را دور می‌زند

به نظر می رسد انویدیا تمایلی به از دست دادن بازار عظیم تراشه هوش مصنوعی چین ندارد. در همین راستا این شرکت آمریکایی مشغول توسعه ۳تراشه هوش مصنوعی جدید به خصوص برای چین است که محدودیت های صادراتی آمریکا را نقض نمی کند.

به گزارش سرگرمی روز از مهر، سال گذشته دولت آمریکا به تراشه سازان اعلام کرد صادرات تراشه های رایانشی برای ابر کامپیوترها و با کاربرد هوش مصنوعی به روسیه و چین را محدود می کند. دلیل این امر نگرانی هایی درباره استفاده از تجهیزات آمریکایی برای مقاصد نظامی در چین بود.

این قانون، انویدیا را از فروش تراشه های A۱۰۰ و H۱۰۰ منع کرده، بنابراین شرکت تراشه های A۸۰۰ و H۸۰۰ را به طور خاص برای بازار چین ساخته است.

اما دولت آمرکیا اخیرا کنترل های صادرات تراشه را به روز رسانی کرده و صادرات تراشه های با قدرت رایانشی بالا را محدود کرده است. البته تراشه های A۸۰۰ و H۸۰۰ نیز براساس قانون جدید مناسب صادرات نیستند.

برخی گزارش ها حاکی از آن است که احتمالا شرکت انویدیا سفارش تراشه های پیشرفته چین به ارزش بیش از ۵ میلیارد دلار را لغو خواهد کرد.

تراشه های جدیدی که برای بازار چین ساخته شده اند HGX H۲۰ نام دارند و شامل L۲۰ و L۲ هستند که براساس مشخصات ارسالی برای توزیع کنندگان هستند. هرچند تراشه H۲۰ قدرتمندترین مدل از ۳ نمونه است، اما قدرت تمام تراشه های مذکور فراتر از آستانه تعیین شده توسط قوانین صادراتی نیست.

شرکت های چینی از جمله بایدو، اوپو و سازندگان موبایل از هم اکنون طراحی نیمه رساناهای خود را آغاز کرده اند تا برای زمانی در آینده که دیگر نمی توانند از آمریکا و کشورهای دیگر تراشه وارد کنند، آماده شوند.

البته به نوشته وال استریت ژورنال مشتریان قدیمی انویدیا به دلیل شهرت و نرم افزار آن ترجیح می دهند به تجهیزات شرکت اکتفا کنند.

به گفته یک منبع آگاه تراشه های جدید احتمالا تا ۱۶ نوامبر معرفی و فروش آنها تا قبل از پایان سال آغاز می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا