اخبار روز

ایلان ماسک تراشه مغزی نورالینک را روی انسان تست می کند!

خرید فالوور از سایت اینبو

نشریه بلومبرگ به نقل از یکی از نویسندگان زندگی‌نامه ایلان ماسک، در گزارشی اعلام کرده است که هزاران نفر برای دریافت تراشه مغزی نورالینک اعلام آمادگی کرده‌اند. این شرکت خردادماه امسال مجوز آغاز آزمایش‌های بالینی روی انسان‌ها را دریافت کرد.

به گزارش سرگرمی روز به نقل از دیجیاتو، شرکت نورالینک که ایلان ماسک آن را در سال ۲۰۱۶ راه‌اندازی کرده بود، هنوز اولین تراشه خود را در مغز انسان‌ها کار نگذاشته است و قصد دارد که سال آینده این کار را ابتدا روی ۱۱ نفر انجام دهد. بااین‌حال، «اشلی ونس»، یکی از نویسندگان زندگی‌نامه ماسک، به بلومبرگ گفته است که تا سال ۲۰۳۰ بیش از ۲۲ هزار نفر این ایمپلنت را دریافت می‌کنند.

نورالینک برای جراحی روی انسان آماده می‌شود!

گزارش بلومبرگ می‌گوید نورالینک با هزاران داوطلب برای کاشت تراشه مغزی روبه‌رو شده است و با توجه به دریافت مجوز FDA باید منتظر باشیم تا در سال ۲۰۲۴ این آزمایش‌های بالینی رسماً آغاز شوند.

برنامه ایلان ماسک برای کاشت تراشه‌های مغزی نورالینک

این شرکت تخمین می‌زند که هزینه هر جراحی کاشت تراشه حدود ۱۰۵۰۰ دلار باشد. البته این رقم همه هزینه‌ها ازجمله نیروی کار را هم در برمی‌گیرد. طبق پیش‌بینی‌ها، این پروژه ظرف پنج سال برای نورالینک ۱۰۰ میلیون دلار درآمد خواهد داشت. شرکت ایلان ماسک قرار است در سال‌های ۲۰۲۴، ۲۰۲۵ و ۲۰۲۶ به‌ترتیب ۱۱، ۲۷ و ۷۹ جراحی ایمپلنت انجام دهد.

براساس اسنادی که به سرمایه‌گذاران نورالینک ارائه شده است، در ادامه در سال ۲۰۲۷ باید منتظر آغاز یک رشد بزرگ در تعداد جراحی‌ها باشیم، چرا که پیش‌بینی می‌شود ۴۹۹ نفر این ایمپلنت را دریافت کنند. در سال ۲۰۳۰ نیز احتمالاً ۲۲،۲۰۴ نفر به تراشه مغزی نورالینک مجهز می‌شوند. این تراشه‌ها با کمک ربات اختصاصی این شرکت در مغز داوطلبان کار گذاشته خواهد شد.

بلومبرگ می‌گوید ایلان ماسک پیش از پایان جلسه ماه سپتامبر ۲۰۲۲ تأکید کرده بود که سرعت پیشرفت‌ها باید به سطح جدیدی برسد و افراد باید به‌گونه‌ای کار کنند که گویی دنیا روبه‌پایان است. او باور دارد که این افزایش سرعت ضروری است تا در صورت ظهور ابرهوش مصنوعی، انسان‌ها همچنان شانس رقابت با آن‌ها را داشته باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا