سبک زندگی

این ها فواید یوگا هستند؟!

سرگرمی روز «چند تا حرکت چطور می‌تونه جسم و ذهنو درمان کنه؟!»

یکی از پرطرفدارترین ورزش‌های دنیا را می‌شناسید؟ ورزشی که شاید در تصور خیلی از افراد ورزش محسوب نمی‌شود چون حرکات جسمی تند و تیز به آن معنا ندارد و تحرکش به نسبت خیلی از ورزش‌ها کمتر است ولی واقعیت این است که اهمیت در شدت تحرکات و فعالیت‌ها نیست بلکه نوع اثرگذاری آنهاست که مهم است.

به گزارش سرگرمی روز، علت اصلی محبوبیت یوگا به عنوان یک ورزش تنها در این نیست که باعث لاغری سریع و خوش اندامی می‌شود بلکه آرامشی که به جسم و روح شما می‌بخشد هم در بهبود دردهای جسمی و هم در درمان مشکلات روحی بسیار موثر است. حتما شنیده‌اید که یوگا افسردگی را هم درمان می‌کند؟ این ورزش با تمرکز بالایی که نیاز دارد باعث می‌شود شما اندام‌هایتان را بهتر بشناسید و از در دوستی و مهر با بدنتان وارد شوید!

یوگا برای اولین بار از هند باستان برخاست و یکی از مکتب‌های فلسفی هندوهاست.

آیا از فواید یوگا خبر دارید؟

این مساله از نظر علمی هم ثابت شده است. نقش یوگا در کاهش اضطراب و استرس بسیار موثر است. تحقیقات نشان داده است آسانا یوگا در کاهش اختلالات اضطرابی یک درمان مفید بوده است. با کاهش سطح استرس قطعا روند زندگی شما تغییر خواهد کرد.

  • بهبود عملکرد مغز

یوگا مناطقی از مغز را فعال می‌کند که باعث ایجاد انگیزه و اجرا هستند. به مغز شما کمک می‌کند که سخت‌تر فعالیت کند و در واقع از مغز شما به صورت مفید کار می‌کشد! تمرینات آسانا یوگا به تعادل مغز و رسیدن شما به آرامش خیلی کمک می‌کند.

  • کمک به سلامت روان

امروزه افسردگی مثل یک مار دو سر بر زندگی اکثر افراد چنبره زده است. از آنجا که یوگا ترکیبی از ورزش و مدیتیشن است روی خلق و خوی افراد بسیار تاثیرگذار است. باعث افزایش آگاهی و اعتماد به نفس می‌شود و در نتیجه برای رفع افسردگی و بهبود حال روحی بدون دارو خیلی موثر عمل می‌کند.

  • تناسب اندام و فرم زیبای بدن

یوگا صرفا بر روی ذهن و روان شما اثرگذار نیست بلکه حرکات ورزشی آن باعث چربی سوزی می‌شود و غذاهای شما سریعتر هضم خواهد شد، ضمن اینکه به تقویت وضع جسمی و استخوان‌های شما می‌پردازد به مرور موجب تناسب اندام هم خواهد شد.

  • خواب بهتر با یوگا

هر وقت ذهن و روان شما آرامتر باشد و جسم شما هم در وضعیت مناسبی قرار داشته باشد به صورت خودکار خواب هم تنظیم خواهد شد. وقتی یوگا می‌تواند تنش‌های شما را کم کند پس در قدرت بخشیدن به یک خواب آرام هم کمک بزرگی خواهد کرد.

یکی از اهداف یوگا متمرکز شدن است. هماهنگی زیادی که در اجرای حرکات یوگا وجود دارد نیازمند تمرکز است و در این مسیر مغز شما توانایی بیشتری پیدا می‌کند که بر یک موضوع توجه داشته باشد.

  • ایجاد قدرت درونی

در زبان سانسکریت هاتا یوگا درواقع ترکیبی از دو کلمه‌ی ماه و خورشید است که نماد انرژی مثبت و منفی در افراد است. حتما در مورد انرژی‌های منفی و مثبت زیاد شنیده‌اید یا مطالعه کرده‌اید. ایجاد تعادل بین این دو نوع انرژی باعث یک وحدت در بدن می‌شود و همین مساله قدرت ناشناخته‌ی درونی شما را آزاد می‌کند. به خودتان و توانایی‌هایتان آگاه می‌شوید و این زمینه آرامش بیشتری را فراهم می‌کند.

  • تاثیر مفید بر پوست

پوست صورت یکی از اولین قسمت‌هایی است که تاثیر اولیه استرس و اضطراب بر روی آن نمایان می‌شود. وقتی شما با حرکات یوگا اضطراب را از خودتان دور می‌کنید و همچنین با فعالیت‌هایی که ضمن یوگا صورت می‌گیرد گردش خون بهتر می‌شود در نتیجه اگزما و آکنه که از اعصاب خردکن‌ترین اتفاقات ممکن برای پوست است مجالی برای خودنمایی پیدا نخواهند کرد!

شاید به نظر نرسد ولی با حرکاتی که ضمن یوگا کردن انجام می‌دهید عضلات شما تقویت می‌شوند و همین امر باعث قوی شدن شکم و کمر شما خواهد شد و ستون مهره‌های شما دیگر دلیلی برای درد پیدا نمی‌کند!

  • بارداری خوب با یوگا

یکی از توصیه‌ها به بانوان باردار این است که حتما یوگا را جدی بگیرند. از آنجا که در طول بارداری که کوتاه هم نیست بدن تغییرات زیاد هورمونی خواهد داشت و خیلی از فعالیت‌ها هم ممکن است برای خانم‌ها ممنوع باشد یوگا می‌تواند با حرکاتی که آسیب‌زا نیستند و همچنین تاثیر بسیار مفیدی روی خلق و خو و استرس دارند حالات ناراحت کننده بانوان را در این دوره کم کند. تهوع، دردهای کمر، سردرد و از این قبیل موارد را به کنترل خود درمی‌آورد. ضمن اینکه با انجام این فعالیت‌ها و بالا رفتن گردش خون، اکسیژن رسانی به جنین هم بهتر صورت خواهد گرفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا