سبک زندگی

تزریق ویتامین سی و ب کمپلکس به یک شرط!

خرید فالوور از سایت اینبو

برای تشخیص درستی یا نادرستی این ادعا گفتگویی با دکتر خدیجه رحمانی متخصص تغذیه انجام دادیم که در ادامه می خوانید.

اخیراً در شبکه های اجتماعی ادعاهایی مبنی بر اینکه سرم سفت کننده ویتامین C و B کمپلکس ارزش درمانی ندارد منتشر شده است، آیا این ادعا درست است؟

به گزارش سرگرمی روز، ارزش درمانی این سرم از نظر علمی به شرایط فرد بستگی دارد. نیاز به سرم یا کمبود سرم به خود فرد بستگی ندارد و تشخیص آن بر عهده پزشک است. در صورت نیاز به سرم، به الگوی غذایی وی و کمبود ویتامین C و B کمپلکس در رژیم غذایی او نیز توجه می شود. در صورت کمبود این سرم قطعا موثر خواهد بود. ولى اگر كمى نباشد، اثرى ندارد; بنابراین نیاز به سرم کاملاً به شرایط فرد مربوط می شود و اصلاً تقصیر او نیست که بگوید من احساس ضعف می کنم بنابراین باید برای تقویت خودم از این سرم استفاده کنم. این هیچ مبنای علمی ندارد.

چه زمانی پزشک تشخیص می دهد که این سرم باید تجویز شود؟

هنگامی که آب بدن کاهش می یابد و بدن واقعاً کم آب می شود، علائمی ظاهر می شود که پزشک تشخیص می دهد و در نهایت در صورت لزوم تزریق سرم را تجویز می کند. پزشک بسته به شرایط تغذیه و کمبود ویتامین فرد، تزریق ویتامین C و B کمپلکس را در سرم تجویز می کند. اگر فردی دچار کمبود ویتامین باشد، قطعا این سرم موثر است. اما اگر کمبود مواد مغذی یا ویتامینی وجود نداشته باشد، این سرم تقویت کننده تاثیری ندارد.

آیا اثر تقویتی دارد؟

اثر تقویتی در غیاب ویتامین ها است. اگر این کمبود وجود نداشته باشد، تزریق سرم ویتامین C و B کمپلکس تاثیری ندارد.

آیا تزریق این سرم برای بی حالی تجویز می شود؟

علائم بی حالی با علائم کمبود ویتامین متفاوت است. وقتی فردی بی حال است، ابتدا باید الگوی غذا خوردن او بررسی شود. اگر رژیم غذایی او نشان دهد که این ویتامین ها را مصرف نمی کند، تزریق این سرم قطعا موثر بوده و به وضعیت فرد کمک می کند. البته بی حالی صرفاً نشانه کمبود تغذیه نیست. این به سلامت عمومی برمی گردد و تشخیص بی حالی به عهده پزشک است.

میشه در مورد ویتامین C و B کمپلکس توضیح بدید که این ویتامین ها دقیقا چی هستن و چه خواصی دارن؟

ویتامین ها عموماً موادی هستند که نقش بسیار مؤثری در انجام واکنش های بیوشیمیایی دارند و از این نظر ویتامین های گروه B و به ویژه ویتامین های B1، B2 و B3 در متابولیسم انرژی و متابولیسم پروتئین نقش مهمی دارند. بنابراین باید در الگوی غذایی انسان استفاده شود تا واکنش های شیمیایی به طور طبیعی اتفاق بیفتد و مشکلی با آنها همراه نباشد. ویتامین C نیز نقش های زیادی دارد که یکی از مهمترین آنها این است که به عنوان یک سیمان سلولی در بافت کلاژن عمل می کند که سلول ها را به یکدیگر متصل می کند تا نقش طبیعی خود را انجام دهند.

ویتامین C بسیار مهم است و به خصوص در سبزیجات تازه یافت می شود. از این میان، گوجه فرنگی منبع غنی ویتامین C است. ویتامین C در میوه های تازه، به ویژه مرکبات یافت می شود. بنابراین اگر فردی منابع غذایی حاوی این ویتامین ها را مصرف کند، کمبودی نخواهد داشت. اما فردی که این منابع را مصرف نمی کند یا میوه و سبزیجات تازه مصرف نمی کند قطعا در معرض کمبود ویتامین قرار می گیرد و برای رفع این کمبود می تواند مکمل های ویتامین C را به صورت قرص آب پز مصرف کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا