سفر و گردشگری

تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه تاریخی ستران

خرید فالوور از سایت اینبو

تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه تاریخی ستران شهر آجین به‌منظور جلوگیری از تعرض به آن انجام شد.

به گزارش سرگرمی روز، در پی تصویب برنامۀ گمانه‌زنی باستان‌شناختی به‌منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه ستران شهر آجین در شهرستان اسدآباد همدان، این برنامه با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به مرحله اجرا درآمد.

امیر بهرامی، سرپرست هیئت باستان‌شناسی، تصریح کرد:

این محوطۀ باستانی در سال ۱۳۸۳ با شماره ۱۱۳۵۸ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و از بخش شرقی تپه یک جاده آسفالت به‌سمت روستاهای دهستان کُلیایی عبور می‌کند. ضلع شمالی و غربی تپه نیز توسط منازل مسکونی محصور شده و در ضلع جنوبی تپه نیز ساختمان شهرداری آجین قرار گرفته است.

سرپرست هیئت باستان‌شناسی اظهارکرد:

محوطه باستانی ستران آجین در محدوده بافت شهری قرار گرفته است و با توجه به فعالیت‌های عمرانی شهری در معرض تهدید و نابودی قرار دارد. این محوطه از یک سو به‌دلیل احاطۀ آن توسط منازل مسکونی تبدیل به زباله‌دانی شده و از سوی دیگر ساخت و سازهای جدید شهری باعث از بین رفتن بخش‌هایی از تپه شده و نهشته‌ها و آثار معماری تپه را تخریب کرده است.

بهرامی گفت:

ضرورت اقدامات پیشگیرانه در راستای حفاظت از این تپه در اولین اقدام موثر، مشخص کردن محدودۀ عرصه و پیشنهاد حریم آن است تا وضعیت حریم آن روشن شود و ادارات مختلف برنامه‌های عمرانی و خدماتی خود را با توجه به وضعیت موجود اثر و با هماهنگی میراث فرهنگی و رعایت ضوابط عرصه و حریم این محوطۀ باستانی به اجرا درآورند.

سرپرست هیئت باستان‌شناسی افزود:

ارائۀ طرح حفاظتی و همچنین مجاب کردن ارگان‌های دولتی از جمله فرمانداری و شهرداری شهرستان به‌منظور مساعدت در جلوگیری از تعرض بیشتر به تپه و همچنین پاکسازی سطح تپه از نخاله و زباله بسیار ضروری است.

این باستان‌شناس اظهار کرد:

پژوهش میدانی باستان‌شناختی تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه ستران آجین با ایجاد ۲۰ گمانه در اطراف محوطه و کاوش آن‌ها بر اساس لایه‌بندی طبیعی نهشته‌ها انجام شد. عمق کاوش در گمانه از ۵/۱ تا ۳ متر متغیر است. بر اساس نتایج حاصل از این برنامۀ میدانی، مشخص شد که عرصۀ واقعی این محوطه حدود ۵/۱ هکتار است.

گفتنی است، قدیمی‌ترین بقایای استقراری تپه ستران آجین مربوط به هزارۀ چهارم قبل از میلاد است. این محوطه در دوران‌های تاریخی و اسلامی نیز مورد استفادۀ مردمان بوده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا