فناوری و تکنولوژی

تغییر رنگ این قورباغه حیرت انگیز است

خرید فالوور از سایت اینبو

برای اولین بار در جهان، یک دوزیست رنگ سبز معمول خود را به آبی روشن تغییر داد. این حادثه دانشمندان را متحیر کرد و بعید است که دوباره شاهد چنین پدیده ای باشند.

به گزارش سرگرمی روز، جودی رولی، متصدی زیست شناسی حفاظت از دوزیستان و خزندگان در موزه استرالیا، گفت: بسیار نادر است که قورباغه سبز رنگدانه زرد پوست خود را از دست بدهد و در نتیجه تبدیل به قورباغه شود. کاملا یا بیشتر آبی من ده ها هزار قورباغه را در طول سال ها و فقط یک قورباغه آبی دیده ام. هیچ چیز شگفت انگیزتر و دیدنی تر از این قورباغه درختی نبود.

یک قورباغه درختی پوست آبی دلاور (Litoria splendida) اواخر روز توسط بوم شناس میدانی جیک بارکر در ذخیره گاه حیات وحش رودخانه Charnley-Arzin در دورافتاده شمال غربی استرالیا، جایی که دوزیستان سبز معمولاً بزرگ هستند، مشاهده شد.

این قورباغه با تغییر رنگ خود دانشمندان را شگفت زده کرد

بوم شناس میدانی جیک بارکر می گوید: «وقتی برای اولین بار او را دیدیم، هوا تاریک بود، روی نیمکتی در کارگاهی نزدیک مرکز تحقیقاتی ما نشسته بود. خیلی هیجان انگیز بود. قورباغه‌های درختی دلاور منظره‌ای دیدنی هستند، اما دیدن قورباغه‌های آبی تجربه‌ای است که یک‌بار در طول عمرتان تکرار می‌شود.

رنگ آبی روشن از طریق انتخاب نیست، بلکه یک جهش ژنتیکی بسیار نادر است که رنگدانه های زرد را مسدود می کند. برای قورباغه درختی که تا 12 سانتی متر رشد می کند، استتار برای جلوگیری از شکار بسیار مهم است، بنابراین این باید یک نقص تکاملی باشد.

با این حال، دانشمندان بر این باورند که قورباغه چندین سال سن دارد، به این معنی که علیرغم حضور آشکارش برای شکارچیان، توانسته زنده بماند.

این قورباغه با تغییر رنگ خود دانشمندان را شگفت زده کرد

این قورباغه آبی همچنین می تواند با نمایش ترکیبات سمی روی پوست شکارچیان مانند قورباغه های سمی دارت که سیستم دفاعی بصری معروف به رنگ هشدار دهنده دارند، به عنوان هشداری برای شکارچیان عمل کند.

بارکر می گوید: «قورباغه درختی دلاور یکی از بومیان شمال غربی است که ما مرتباً در اینجا می بینیم. آنها در هیچ جای دیگری یافت نمی شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا