فناوری و تکنولوژی

توسعه هوش مصنوعی با فیلتر اینترنت و منع آیفون؟

خرید فالوور از سایت اینبو

اخیراً اعلام شد که به منظور توسعه و تقویت استفاده از هوش مصنوعی در ایران، تشکیل سازمان ملی هوش مصنوعی و هیات مدیره هوش مصنوعی در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده است.

به گزارش سرگرمی روز، در خبر درج شده در سایت ریاست جمهوری آمده است:

«با تصویب اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، تشکیل سازمان ملی هوش مصنوعی جمهوری اسلامی ایران و تشکیل شورای حاکمیتی هوش مصنوعی به تصویب رسید. در سند ملی هوش مصنوعی بر اساس اطلاعات، جمهوری اسلامی ایران در افق 10 ساله جزو 10 کشور برتر دنیا در این زمینه خواهد بود، بر اساس مصوبه امروز شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل شده برای هدایت، هماهنگی و کنترل سند ملی هوش مصنوعی متشکل از وزرا و رؤسای نهادهای ذیربط و همچنین سازمان ملی هوش مصنوعی به عنوان یک سازمان مستقل زیر نظر رئیس جمهور، ایران تأسیس و قانون اساسی این سازمان ظرف مدت 3 ماه به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی خواهد رسید.

البته باید از هر اقدامی در جهت توسعه ارتباطات و استفاده از فناوری‌های نوین به‌ویژه هوش مصنوعی استقبال کرد، اما سوال اینجاست که چگونه می‌توان با وجود حجم زیادی از فیلترها از توسعه هوش مصنوعی صحبت کرد. مهم ترین و پربازدیدترین وب سایت های دنیا؟

در حال حاضر تعداد زیادی از پربازدیدترین سایت ها و تقریبا تمامی پربازدیدترین شبکه های اجتماعی و پیام رسان های جهان در ایران فیلتر شده اند و قابل دسترسی نیستند.

از فیس بوک و توییتر گرفته تا تلگرام و واتس اپ و از اینستاگرام گرفته تا یوتیوب و تیک توک که مهمترین، پربازدیدترین و تاثیرگذارترین شبکه های اجتماعی و پیام رسان دنیا هستند، همگی در ایران فیلتر هستند.

این سوال هم جای تعجب دارد. حتی شبکه های اجتماعی و پیام رسان هایی که در ایران اعضای زیادی ندارند و محبوب نشده اند نیز فیلتر می شوند. احتمالاً به این دلیل که آنها نتوانستند با اقبال عمومی و عضویت عمومی مواجه شوند.

سایت های مهمی که فیلتر نمی شوند مثل گوگل تعداد قابل توجهی از زیرمجموعه های آن یا توسط ایران فیلتر شده اند یا از ابتدا برای ایرانی ها مسدود شده اند. از جمله هوش مصنوعی گوگل (جمینی).

به تازگی توافقی بین اپل و openAI یکی از غول های جهان در زمینه هوش مصنوعی برای استفاده از این هوش مصنوعی در گوشی های جدید اپل (iPhone) صورت گرفته است. در کمال تعجب ورود جدیدترین مدل های آیفون جهان یعنی آیفون 14 و 15 در ایران ممنوع شده است. چرا؟ نمی دانیم تا کی؟ ما نمی دانیم

این به این معنی است که احتمال ممنوعیت ورود مدل‌های آیفون بعدی که از ChatGPT استفاده می‌کنند بسیار زیاد است. با این ممنوعیت ها و فیلترها چگونه می توان از توسعه هوش مصنوعی صحبت کرد؟

اینترنت در ایران در سایه حداکثر فیلترینگ و سرعت و کیفیت پایین به معضلی تبدیل شده است. رنجی که فیلترشکن های مختلف از علائم آن است. اینکه با ورود به ایران ناگهان باید با اینترنت باز خداحافظی کنیم و با کلیک بر روی فیلترشکن های مختلف جنگ را در اینترنت بسته شروع کنیم.

آیا باید فقط نظاره گر پیشرفت هوش مصنوعی در جهان باشیم؟ همچنین در چند سال آینده هوش مصنوعی با تغییرات بزرگی در دنیا مواجه خواهد شد و همچنان در چنگال فیلترهای خنده دار خواهیم بود؟

واقعا چگونه می توان با فیلترینگ به سمت توسعه هوش مصنوعی رفت؟

سوال اصلی اینجاست که چگونه با وجود حداکثر فیلترینگ، با وجود سرعت و کیفیت پایین اینترنت، چگونه می‌توان از هوش مصنوعی و ممنوعیت ورود جدیدترین گوشی‌های همراه صحبت کرد؟ آیا صحبت از شورای عالی هوش مصنوعی و ایجاد هوش مصنوعی تخلفی بیش نیست؟ با کدام اینترنت به دنبال توسعه هوش مصنوعی هستیم؟ با وجود حداکثر فیلتر، آیا می توانیم حتی به هوش مصنوعی فکر کنیم؟

آیا بهتر نیست شورای عالی انقلاب فرهنگی قبل از هر اقدامی در زمینه هوش مصنوعی به فکر رفع تحریم آیفون و اطمینان از اینترنت عادی باشد؟ اینترنت مانند همه کشورهای دنیا (البته به جز چین و کره شمالی) که مردم می توانند از اینترنت معمولی، باز و پرسرعت بدون مبارزه با فیلترشکن ها لذت ببرند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا