فناوری و تکنولوژی

ساختار مغز زنان در طول قاعدگی واقعا تغییر می‌کند

خرید فالوور از سایت اینبو

تیمی از محققان به رهبری الیزابت ریزور و ویکتوریا بابنکو، دانشمندان علوم اعصاب در دانشگاه کالیفرنیا، سانتا باربارا، 30 زن را در طول دوره های قاعدگی آنها دنبال کردند و تغییرات ساختاری را که در مغز با نوسانات پروفایل های هورمونی رخ می دهد، با جزئیات ثبت کردند.

به گزارش سرگرمی روز، بر اساس نتایج این مطالعه که بر روی سرور preprint bioRxiv منتشر شده و هنوز مورد نقد و بررسی قرار نگرفته است؛ تغییرات ساختاری مغز در طول قاعدگی ممکن است محدود به مناطق مرتبط با چرخه قاعدگی نباشد.

به گفته محققان، این اولین نتایجی است که تغییرات مغزی همزمان در ریزساختار ماده سفید و ضخامت قشر مغز را گزارش می‌کند که با ریتم‌های هورمونی بر اساس چرخه قاعدگی مطابقت دارد. فعل و انفعالات قوی مغز-هورمونی ممکن است محدود به نواحی متراکم گیرنده محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-گناد (محور HPG) نباشد.

زنان در مجموع حدود 450 چرخه را در طول زندگی خود تجربه می کنند و اگرچه نیمی از جمعیت جهان نیمی از عمر خود را با این شرایط زندگی می کنند، تحقیقات کمی در مورد این موضوع انجام شده است و هیچ کس دلیل آن را نمی داند.

بیشتر تحقیقات در مورد اثرات هورمونی روی مغز به جای خود ساختارهای واقعی، بر روی ارتباطات مغزی در طول وظایف شناختی متمرکز شده است. نوسانات چرخه‌ای در هورمون‌های مبتنی بر HPG، اثرات رفتاری، ساختاری و عملکردی قدرتمندی را از طریق اعمال بر روی سیستم عصبی مرکزی پستانداران اعمال می‌کند. با این حال، اطلاعات کمی در مورد این که چگونه این نوسانات گره های ساختاری و بزرگراه های اطلاعاتی مغز انسان را تغییر می دهند، شناخته شده است.

ریزساختار ماده سفید (شبکه چربی رشته های عصبی که اطلاعات را بین نواحی ماده خاکستری منتقل می کند) با تغییرات هورمونی از جمله بلوغ، استفاده از داروهای ضد بارداری خوراکی، هورمون درمانی تایید کننده جنسیت و استروژن درمانی پس از یائسگی تغییر می کند.

برای رفع شکاف در درک ما از قاعدگی، محققان از شرکت کنندگان در این مطالعه در طول سه مرحله قاعدگی، شامل قاعدگی، تخمک گذاری و فاز لوتئال میانی (مرحله سوم و نهایی چرخه تخمدان) اسکن MRI گرفتند. آنها همچنین سطح هورمون شرکت کنندگان را در طول هر یک از این اسکن ها اندازه گیری کردند.

نتایج نشان می دهد که حجم ماده خاکستری و سفید و همچنین حجم مایع مغزی نخاعی با نوسانات هورمون ها تغییر می کند. به طور خاص، درست قبل از تخمک گذاری، زمانی که هورمون های 17β-استرادیول و هورمون لوتئینیزه کننده افزایش می یابد، مغز شرکت کنندگان تغییراتی در ماده سفید نشان داد که نشان دهنده انتقال سریعتر اطلاعات بود.

هورمون محرک فولیکول تخمدان، که قبل از تخمک گذاری افزایش می یابد و به تحریک فولیکول های تخمدان کمک می کند، با ماده خاکستری ضخیم تر همراه است. پروژسترون که پس از تخمک گذاری افزایش می یابد، با افزایش بافت و کاهش حجم مایع مغزی نخاعی همراه است.

اهمیت و تأثیر این مشکل بر روی مغز افراد برای محققان ناشناخته است، اما این مطالعه مبنایی برای مطالعات آینده و شاید درک علل مشکلات روانی غیرعادی اما شدید مرتبط با قاعدگی فراهم می کند.

به گفته محققان، اگرچه ما در حال حاضر نتایج عملکردی یا تغییرات ساختاری مغز را گزارش نمی کنیم، یافته های ما ممکن است پیامدهایی برای تغییرات هورمونی در رفتار و شناخت داشته باشد. مطالعه ارتباط مغز و هورمون در شبکه ها برای درک عملکرد سیستم عصبی انسان به صورت روزانه، در دوره های انتقال هورمونی و به طور کلی در طول عمر انسان ضروری است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا