اخبار روزفناوری و تکنولوژی

سال ۲۰۲۳ گرم‌ ترین سال در ۱۲۵ هزار سال گذشته خواهد بود!

خرید فالوور از سایت اینبو

سال جاری میلادی تاکنون سرشار از بلاهای طبیعی بوده و باید امیدوار بود که در سه ماه آخر سال، جهان شاهد حادثه طبیعی هراس‌انگیزتری نشود.

به گزارش سرگرمی روز و به نقل از دویچه وله، تاکنون صحبت از سیل‌های ویرانگر در شماری از کشورها در سراسر جهان بود و آتش‌سوزی‌های بی‌سابقه جنگل‌ها، به‌ویژه در کانادا و طوفان‌های شدید و ناگهانی. اما اکنون پژوهشگران اتحادیه اروپا گرمایش زمین، یکی دیگر از نتایج تغییرات آب‌وهوایی، را زیر ذره‌بین گذاشته و به نتایج هولناکی رسیده‌اند: سال ۲۰۲۳ احتمالا گرم ترین سال در ۱۲۵هزار سال گذشته است.

سرویس تغییرات آب و هوایی کوپرنیک اتحادیه اروپا (C3S) اعلام کرد: «با توجه به رکورد دمای ماه اکتبر می‌توان به صراحت گفت که امسال در زمینه دمای کره زمین به رکوردی تاریخی دست‌یافته‌ایم.»

سامانتا برگس، نایب رئیس C3S گفت: «اگر داده‌های خود را با داده‌های هیات بین‌دولتی تغییرات آب‌و‌هوایی  (IPCC) ترکیب کنیم، می‌توان گفت که این گرم‌ترین سال در ۱۲۵ هزار سال گذشته است.»

هیات بین‌دولتی تغییرات آب‌و‌هوایی برای دریافت اطلاعات در این زمینه از منابع گوناگون، از جمله هسته‌های یخ، حلقه‌های درختان و رسوبات مرجانی استفاده می‌کند.

انتشار مداوم گاز‌های گلخانه‌ای
بر اساس گزارش کوپرنیک تنها در ماه اکتبر دمای کره زمین به‌طور متوسط ۱.۷ درجه گرم‌تر از ماه‌های اکتبر سال‌های پیش از انقلاب صنعتی اول بوده و دمای سطح اقیانوس‌ها در این ماه بالاتر از هر زمان دیگری بوده است.

یکی از دلایل این پدیده انتشار مداوم گازهای گلخانه‌ای ناشی از فعالیت‌های انسانی است. انتشار دی‌اکسید کربن در سطح جهان در سال ۲۰۲۲ به بالاترین حد خود رسید. وقوع پدیده آب‌وهوایی “ال‌نینو” El Niño هم در این میان نقش داشته است. ال ‌نینو به یک رخداد اقلیمی کلان گفته می‌شود که در اثر رهاشدن انرژی انباشته در اقیانوس آرام رخ می‌دهد. این پدیده باعث گرم‌شدن آب‌های سطحی در شرق اقیانوس آرام شده است.

پیرس فورستر، پژوهشگر آب‌وهوا در دانشگاه لیدز هشدار می‌دهد که نباید اجازه داد سیل‌های ویرانگر، آتش‌سوزی‌ها، طوفان‌ها و موج‌های گرمایی که امسال تجربه کرده‌ایم به امری عادی تبدیل شوند.

او تاکید می‌کند: «با کاهش سریع انتشار گازهای گلخانه‌ای در دهه آینده، می‌توانیم گرمایش را به میزان ۵۰درصد  امروز کاهش دهیم.».

بر اساس معاهده پاریس که در سال ۲۰۱۵ میان کشورهای جهان به امضا رسید، دمای کره زمین در مقایسه با دوره پیشاصنعتی نباید بیشتر از دو درجه افزایش پیدا کند و حتی‌المقدور نهایتا تا یک و نیم درجه بیشتر شود. به گفته سازمان ملل اما با سیاست فعلی، تا پایان قرن جاری میلادی گرمایش زمین ۲.۸ درجه افزایش خواهد یافت.

با درنظر گرفتن این واقعیت که دمای زمین از اواسط قرن نوزدهم تاکنون حدود ۱.۲ درجه سانتیگراد افزایش یافته و این همه فاجعه به‌بار آورده، باید امیدوار بود که سیاست فعلی آب‌وهوایی کشورها تغییر کند و پیش‌بینی سازمان ملل درست از آب درنیاید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا