اخبار روز

محل دفن پیکر زنده‌ یاد اسلامی ندوشن مشخص شد

به گزارش سرگرمی روز به نقل از انتخاب، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور گفت: پیکر مرحوم محمدعلی اسلامی ندوشن که پیشتر به رسم امانت در کانادا به خاک سپرده شده بود، طبق وصیت این استاد به ایران منتقل می‌شود و در کنار آرامگاه عطار نیشابوی آرام می‌گیرد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمود شالویی با اعلام این خبر اظهارداشت: پبکر مرحوم استاد محمدعلی اسلامی ندوشن که پیشتر در خارج از کشور (کانادا) به رسم امانت به خاک سپرده شده بود، بنا بر وصیت ایشان و با اقداماتی که از سوی خانواده وی و همکاری وزارت امور خارجه صورت گرفته، صبح روز یکشنبه- ۲۸ آبان ماه- از طریق فرودگاه حضرت امام خمینی (ره) وارد تهران می‌شود.

وی گفت: پیکر استاد پس از ورود به تهران مطابق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و پس از برنامه‌ای در تهران، به نیشابور منتقل و در کنار آرامگاه نامداران فرهنگ و ادب کشور از جمله عطار و خیام به خاک سپرده می‌شود.

تعلق خاطر و دلدادگی اسلامی ندوشن به ایران اسلامی

شالویی افزود: با توجه به اینکه دکتر اسلامی ندوشن یکی از مفاخر برجسته فرهنگ و ادب ایران اسلامی و صاحب آثار گرانسنگ و به یاد ماندنی است، خاکسپاری ایشان در سرزمین ایران اسلامی و وصیت وی برای این امر، حکایت از دلدادگی و تعلق خاطر این دانشمند ایرانی به سرزمین ارجمند ایران اسلامی است.

همکاری انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برای انتقال پیکر اسلامی ندوشن به تهران

رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور بیان کرد: این انجمن با گرامیداشت نام و یاد آثار این اندیشمند فرزانه، همکاری لازم خود را برای نقل و انتقال و خاکسپاری این استاد گرامی انجام می‌دهد.

وی اظهارداشت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور، فرهنگستان زبان و ادب فارسی، روزنامه اطلاعات، دانشگاه تهران، اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی و انجمن آثار و مفاخر فرهنگی این استان و نهادهای مرتبط در خراسان رضوی از جمله انجمن آثار و مفاخر این استان نیز همراه با سایر دستگاه‌ها در این امر مشارکت و همکاری لازم را خواهند داشت.

شالویی گفت: جزئیات بیشتر درباره برنامه‌ریزی‌های مربوط به انتقال پیکر و خاکسپاری استاد اسلامی ندوشن و مراسم جانبی دیگر، پس از هماهنگی و انجام برنامه ریزی‌، اطلاع‌رسانی می‌شود.

محمدعلی اسلامی ندوشن شاعر، منتقد، نویسنده، مترجم، حقوقدان و پژوهشگر متولد سوم شهریور ۱۳۰۳، از پرکارترین ادیبان و پژوهشگران معاصر ایران بود و افزون بر تألیف، به ترجمه آثار به فارسی، از جمله درباره ادبیات و فرهنگ ایران پرداخت.

از این استاد فقید بیش از ۷۰ تألیف و ترجمه و صدها مقاله به‌ جای مانده‌ است.

اسلامی ندوشن پنجم اردیبهشت سال ۱۴۰۱ درگذشت و طبق وصیت وی پیکرش که به رسم امانت در کانادا به خاک سپرده شده است، روز یکشنبه- ۲۸ آبان ماه- به تهران منتقل و پس از انجام مراسمی در کنار بارگاه نامداران نیشابور به خاک سپرده می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا