سفر و گردشگری

مرمت دیوارنگاره‌ های کاخ چهلستون شروع شد!

خرید فالوور از سایت اینبو

عملیات مرمت و حفاظت از دیوارنگاره‌های سالن شمالی کاخ چهلستون آغاز شد.

به گزارش سرگرمی روز، به گفته معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان، عملیات مرمت و حفاظت از دیوارنگاره‌های سالن شمالی کاخ چهلستون آغاز شده است.

سید مهدی موسوی موحد گفت:

برخی دیوارنگاره‌های سالن شمالی کاخ‌ چهلستون در عملیات حفاظتی دوره‌های گذشته از زیر اندودهای گچیِ الحاقی بیرون آورده شده بود که پس از عملیات پاک‌سازی و استحکام‌بخشی، موزون‌سازی شد تا این فضا به بهترین شکل مطابق با اصول فنی، حفاظت و دیوارنگاره‌ها آماده مرمت و احیا شود.

وی یادآور شد:

این دیوارنگاره‌ها که محصول مکتب نگارگری اصفهان و به قلم استاد رضا عباسی یا شاگردان او اجراشده بود اما در ادوار تاریخی گذشته تیشه زده‌شده و با اندود گچی پوشیده شده بود.

موسوی موحد افزود:

دیوار نگاره‌های این قسمت از کاخ چهلستون که پیشتر با اندود گچی پوشیده شده بودند، در اقدامات حفاظتی دهه ۴۰ خورشیدی آشکار شدند.

وی در ادامه گفت:

در زمان حاضر اما با توجه به هماهنگی‌های به‌عمل‌آمده، عملیات حفظ و مرمت این دیوارنگاره‌ها توسط یکی از مرمت‌گران و کارشناسان باتجربه اداره‌کل میراث فرهنگی آغاز شده است.

کاخ چهل‌ستون کوشک میانی باغی است به همین نام که در دوره صفوی و شاه عباس اول بنا شده است. این باغ و کوشک میانی آن در فهرست آثار جهانی قرار دارند.

تالار آینه، تالار ۲۰ ستون، دو اتاق یا سالن بزرگ شمالی و جنوبی تالار آینه، ایوان‌های طرفین سالن پادشاهی و حوض بزرگ مقابل تالار از قسمت های مهم کاخ چهلستون هستند.

تالار مرکزی کاخ حاوی دیوارنگاره هایی است که وقایع تاریخی دوران‌های مختلف را به تصویر می کشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا