اخبار روز

مصوبه جدید برای معلم شدن دانش آموزان برتر مدارس

وزیر آموزش و پرورش از نهایی شدن مصوبه «کشف استعدادهای معلمی» در شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد که طبق آن دانش آموزانی که خلق و خوی معلمی دارند تحت عنوان استعدادهای برتر ملی در حوزه های آموزشی، فرهنگی، تربیتی، قرآنی، هنری، ادبی، پژوهشی، تربیت بدنی و ادبی جذب آموزش و پرورش شده و معلم می شوند.
به گزارش ایسنا، رضامراد صحرایی با حضور در شبکه آموزش سیما، اظهار کرد: از ستاد ملی تربیت شورای عالی انقلاب فرهنگی خواستیم که امکانی را برای ما فراهم کنند تا بهترین دانش‌آموزان ما در یک فرآیند روشن معلمان آینده ما شوند.
وی ادامه داد: در شورای عالی انقلاب فرهنگی یک مصوبه ای تحت عنوان «کشف استعدادهای معلمی» گرفتیم که طبق آن دانش آموزانی که خلق و خوی معلمی دارند بتوانند در آینده معلمان ما شوند. این کار را شروع کردیم و نهایتا منتج به آیین نامه جذب استعدادهای برتر ملی در حوزه های آموزشی، فرهنگی، تربیتی، قرآنی، هنری، ادبی، پژوهشی، تربیت بدنی و ادبی شده است که انشالله مرحله پایانی خود را طی می کند.
وزیر آموزش و پرورش در عین حال خاطر نشان کرد: ورود به آموزش و پرورش نیاز به ردیف استخدامی دارد چراکه اینها دانشجوی عادی محسوب نمی شوند و از لحظه ورود به دانشگاه فرهنگیان مستخدم رسمی آموزش و پرورش هستند. قرار شده است تا سازمان امور اداری و استخدامی ۱۰ درصد از کل ردیف های استخدامی ما را برای این کار اختصاص دهد و امور حقوقی آن در حال انجام است.
پیگیری برای اجرای یک روز «بی کیف و کتاب» برای دبستانی ها در هفته
وزیر آموزش و پرورش در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه روز بی کیف و کتاب برای ابتدایی ها کاملا در حال نهادینه شدن است، توضیح داد: باید این اتفاق یک روز در هفته رخ دهد و ما به طور جدی دنبال این موضوع هستیم.کارهای نهایی این امر در حال انجام شدن است. همه تلاش ما این است، البته روز بی کیف و کتاب نیاز به مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش دارد.
اجرای «نظام دوری» در مدارس ابتدایی پس از ۱۲ سال
وی درباره اجرای نظام دوری در مدارس ابتدایی پس از گذشت ۱۲ سال از تصویب سند تحول بنیادین آموزش پرورش، افزود: طبق این نظام دانش آموزان در سه پایه اول ابتدایی باید یک معلم داشته باشند که مادرانه و پدرانه در کنار بچه‌ها باشد. خیلی ها می‌گفتند اجرای این امر ممکن نیست اما ما اجرای آن را امسال با ۶۴۰ کلاس درس شروع کردیم و الان مراقبت می شوند.
آماده شدن آیین نامه «مسیر رشد معلمی» پس از رتبه بندی معلمان
صحرایی همچنین از نهایی شدن آیین نامه «مسیر رشد معلمی» خبر داد و گفت: آیین نامه مسیر رشد معلمی در حال آماده شدن است تا پس از رتبه بندی معلمان نهضت یادگیری در بین تمام معلمان به راه افتد.
مشمولیت ۸ میلیون دانش آموز در اجرای طرح «شیر مدرسه»
وی درباره اجرای شرح شیر مدرسه نیز اظهار کرد: این امر هدیه رییس جمهوری بود که ۸ میلیون نفر را شامل شد.کار مهمی بود و نهایی شده است.اگر باقی افراد دولت مثل آقای رئیس جمهوری توجه به آموزش و پرورش داشته باشند شک ندارم که با چهار سال می شود تحولی را رقم زد که در سالهای قبل نبوده است.
صحرایی در بخش دیگر سخنان خود درباره برگزاری رویداد ورزشی ۱۰۰ در ۱۰۰ افزود که از اول آبان سال جاری تا ۲۹ اسفند یعنی طی این ۱۰۰ روز ۱۰۰ رویداد ورزشی در مدارس برگزار می شود و دانش آموزان می توانند در این رویداد شرکت کنند.
وی با بیان اینکه سهم زمانی برنامه های پرورشی مدارس از برنامه آموزشی مدارس کم است، ادامه داد: البته همه معلمان کار پرورشی می‌کنند اما برای درست کردن این امر نیاز به مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش داریم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا