اخبار روز

نکات مهمی که پیش از خرید طلا و سکه باید بدانید

خرید فالوور از سایت اینبو

طلا دارایی خوبی برای مصرف شخصی و همچنین سرمایه گذاری است، اما خرید طلا و سرمایه گذاری در این بازار مستلزم رعایت یک سری نکات است تا خریداران و سرمایه گذاران با اطمینان وارد این بازار شوند.

به گزارش سرگرمی روز، طلا دارایی خوبی برای مصرف شخصی و همچنین سرمایه گذاری است، اما خرید طلا و سرمایه گذاری در این بازار مستلزم رعایت یک سری نکات است تا خریداران و سرمایه گذاران با اطمینان خاطر وارد این بازار شوند. محمد کیستی آرای کارشناس بازار طلا در گفتگو با سرگرمی روز به نکات مهمی که در خرید طلا و سکه باید توجه کرد اشاره کرد.

از واحدهای مجاز خرید کنید

اولین چیزی که در خرید طلا و سکه باید به آن توجه کرد، خرید از نهادهایی است که مجوز خرید و فروش طلا و سکه را دارند. زیرا گاهی مشاهده می شود که واحدهایی در سطح شهر هستند که فاقد پروانه کسب بوده و تاییدیه اداره اماکن و ارگان های رسمی کشور را ندارند. لذا طبق دستور اداره اماکن کلیه اصناف طلافروشی باید جواز کسب معتبر خود را به مشتری نشان دهند و افرادی که قصد خرید طلا و سکه را دارند ابتدا پروانه کسب واحد مربوطه متصل به همان واحد را بررسی کنند. و به همان شخص باید همان خط کار باشد.

دریافت فاکتور طلایی را از دست ندهید

مهمترین رکن هنگام خرید طلا چه برای سرمایه گذاری و چه برای استفاده به عنوان جواهر، گرفتن فاکتور است. اخذ فاکتور برای خرید طلا به صورت شمش طلا، طلای مذاب و یا هر مصنوع دیگری الزامی است و خریدار طلا باید فاکتور رسمی از اتحادیه فروشنده دریافت کند. زیرا فاکتور وزن و کیفیت طلا و کد رهگیری و استاندارد را نشان می دهد.

سکه گرانتر از ارزش واقعی آن است

در حال حاضر به دلیل تقاضای اضافی برای خرید سکه در بازار، سکه حباب دارد به این معنی که قیمت واقعی سکه حدود 31 میلیون تومان است که با حباب حدود 6 میلیون تومان به فروش می رسد. بنابراین کسانی که قصد خرید سکه برای سرمایه گذاری دارند باید حباب آن را در نظر داشته باشند. این در حالی است که سکه های کوچکی مانند نیم سکه، ربع و سکه یک گرمی حباب بیشتری نسبت به ارزش واقعی خود دارند و قیمت واقعی آنها بسیار کمتر از قیمت فعلی است. بر این اساس بهترین نوع طلا برای سرمایه گذاری، جواهرات ارزان قیمت است. این در مورد خرید جواهرات کارکرده نیست، بلکه خرید طلای نو با قیمت پایین است. امروزه طلا با قیمت های متفاوتی به فروش می رسد که با خرید طلا با قیمت پایین می توان از آن استفاده کرد و زمانی که قصد فروش آن را دارید می توانید طلا را با ضرر کمتری بفروشید و درآمد بیشتری کسب کنید.

طلای مذاب نخرید

طلای مذاب مخصوص واحدهای تجاری و حرفه ای است و خرید آن برای افراد عادی که قصد سرمایه گذاری در بازار طلا را دارند به هیچ وجه توصیه نمی شود زیرا اطلاعات لازم در مورد آن را ندارند و کلاهبرداری های زیادی در این بخش صورت می گیرد. ضمناً اخیراً محدودیت هایی برای خرید و فروش آن ایجاد شده است به این معنی که اگر خریدار از جای غیر قابل اعتماد خرید کند، دستش در فروش به چیزی بسته نمی شود و سرمایه خود را از دست می دهد.

سرمایه گذاری در صندوق های طلا

اتفاق خوبی که پارسال افتاد ایجاد صندوق های طلا بود. با ایجاد این صندوق ها، کسانی که می خواهند در بازار طلا سرمایه گذاری کنند، می توانند با خیال راحت در این صندوق ها حتی با مبالغ اندک ثبت نام کنند و هر زمان که خواستند، اوراق طلا بخرند و بفروشند و از سود خود لذت ببرند. حسن دیگر این صندوق ها این است که اگر فردی بخواهد با مبالغ کلان در بازار طلا سرمایه گذاری کند، امکان خرید سکه و شمش طلا نیز وجود دارد و می تواند در صندوق های ارز و طلا ثبت نام کرده و سکه دریافت کند یا در صورت وجود پول بیشتر از طریق این صندوق ها باید شمش طلا بخرند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا