اخبار روزفناوری و تکنولوژی

پلی‌استیشن ۴ و فری‌فایر؛ بیشترین جستجوی گیمرها در سایت دیوار است!

به گزارش سرگرمی روز، دنیای پلی‌استیشن۵ کی به پایان می‌رسد؟‌ احتمالا وقتی پلی‌استیشن۶ به بازار بیاید؛ اما دنیای پلی‌استیشن۴ هنوز به پایان نرسیده؛ دستگاهی که حالا اگرچه در سایه‌ی نسل جدید خودش قرار دارد اما همچنان دستگاه شماره‌یک گیمرهای دیواری‌ست. این یعنی کاربران دیوار در نیمه نخست امسال، کنسول «پلی‌استیشن ۴» را بیشتر از انواع کنسول‌های مختلف جستجو کرده‌اند. در بین بازی‌ها هم، بازی «فری‌فایر» محبوب‌ترین بازی برای کاربران دیوار بوده و بیشترین جستجو را به خود اختصاص داده است.

میدان بازی گیمرهای ایرانی چقدر است؟

در ایران، ۳۴ میلیون «گیمر» داریم که میانگین سنی‌شان ۲۳ سال است، به طور متوسط ۹۵ دقیقه در روز بازی می‌کنند و ۴ میلیون نفرشان «حرفه‌ای» هستند. حرفه‌ای‌ها معمولا بیش از ۲۱ ساعت در هفته بازی می‌کنند. این را گزارش رسمی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای می‌گوید که اواخر پارسال منتشر شد. همین ارقام به خوبی نشان می‌دهد که بازار بازی‌های رایانه‌ای در ایران چه بازار بزرگ و از نظر جغرافیایی تا چه اندازه گسترده است. آمارهای پلتفرم‌های خریدوفروش آنلاین نشان می‌دهد که بسیاری از این خوره‌های بازی، برای تهیه کنسول یا بازی مورد نیازشان سری به این پلتفرم‌ها می‌زنند. گاهی هم شاید صرفا برای آنکه از آخرین محصولات در بازار مطلع باشند، به سراغ این پلتفرم‌ها می‌روند.

با این اوصاف، در میان گیمر‌های ایرانی کدام کنسول‌ها محبوب‌ترند؟ ایرانی‌ها بیشتر چه بازی‌هایی را دوست دارند؟ چه شهرهایی بیشتر اهل بازی‌های رایانه‌ای هستند؟ ادامه‌ی این گزارش همچنان حاوی داده‌های جالبی از دنیای گیم و گیمرها در دیوار است!

گیمرهای خون‌گرم «جنوبی»

خریدوفروش آنلاین کنسول‌ها و بازی‌ها در ایران محدودیت جغرافیایی نمی‌شناسد و تقریبا در تمامی شهرهای فعال در دیوار، در نیمه نخست امسال، در این زیردسته آگهی فروش منتشر شده و از هر آگهی به طور میانگین ۳۱۵ بار بازدید شده.

بوشهری‌ها، نسبت به جمعیت‌شان، بیشترین تعداد آگهی کنسول و بازی را در کل شهرهای کشور منتشر کرده‌اند. بعد از آن، بیشترین آگهی نسبت به جمعیت، به ترتیب، در شهرهای قشم، یاسوج و آبادان منتشر شده است.

از طرف دیگر، میانگین بازدید از هر آگهی در شهر اندیشه (در استان تهران) بیشتر از سایر شهرهای کشور بوده است و شهرهای اهواز (در استان خوزستان) و بندر گناوه (در استان بوشهر) از این نظر در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

کنسول‌ها، صدرنشین فهرست جستجو

کاربران در این مدت بیش از هر چیز در دیوار به دنبال کنسول‌های بازی بوده‌اند. بررسی ۱۰۰۰ کلمه پرجستجو در این زیردسته که مجموعا ۳۸ میلیون بار تکرار شده‌اند، نشان می‌دهد ۷۰ درصد جستجوها متعلق به کنسول‌های بازی بوده است.

«پلی‌استیشن»، «ایکس‌باکس»، «سگا»، «نینتندو»، «آتاری»، «کمودور» و «گیم استیک» کنسول‌هایی هستند که نام‌شان در میان این ۱۰۰۰ کلمه به چشم می‌خورد. در میان این کنسول‌ها، پلی‌استیشن بیش از ۷۵درصد جستجو‌ها را به خودش اختصاص داده و نزدیک به ۲۰ درصد جستجو‌ها هم متعلق به ایکس‌باکس بوده. بقیه نام‌ها سهم بسیار کمی در این جستجو‌ها داشته‌اند.

بنا به اظهارات رسمی شرکت مایکروسافت، در سال ۲۰۲۲، حدود ۷۰ درصد بازار جهانیِ این دو کنسول در اختیار پلی‌استیشن و ۳۰ درصد در اختیار ایکس‌باکس بوده. در ایران و در میان کاربران دیوار البته پلی‌استیشن کمی محبوب‌تر از بازار جهانی به نظر می‌رسد، به طوری که ۷۸ درصد جستجو‌های کاربران دیوار متعلق به این برند و ۲۲ درصد متعلق به ایکس‌باکس بوده است. در میان انواع کنسول پلی‌استیشن هم، PS4 و PS5 به ترتیب در صدر جدول قرار دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا