فناوری و تکنولوژی

پژوهشگران: شامپانزه‌ها با گیاهان دارویی خود را درمان می‌کنند

خرید فالوور از سایت اینبو

به گفته محققان، شامپانزه‌های وحشی گیاهان خاصی را می‌خورند که دارای خواص ضد درد و ضد باکتریایی هستند تا خود را التیام بخشند.

به گزارش بی‌بی‌سی، این گروه از محققان مشاهدات خود در جنگل‌های اوگاندا را یک «عملیات کارآگاهی» توصیف کردند و گفتند حیواناتی را که زخمی یا بیمار به نظر می‌رسیدند مشاهده کردند تا دریابند که آیا از گیاهان خاصی برای درمان خود استفاده می‌کنند یا خیر.

هنگامی که یکی از این حیوانات مبتلا مشاهده شد که به دنبال گیاه خاصی برای خوردن بود، محققان نمونه هایی از این گیاه را جمع آوری کردند و آن را آزمایش کردند. نتیجه این است که بیشتر این گیاهان دارای خواص ضد باکتریایی هستند.

این محققان که یافته های خود را در مجله علمی PLOS One منتشر کردند، معتقدند شامپانزه ها حتی ممکن است به انسان در یافتن داروهای جدید کمک کنند.

دکتر الودی فریمن، محقق ارشد دانشگاه آکسفورد گفت: ما نتوانستیم تمام گیاهان این جنگل ها را از نظر خواص دارویی آزمایش کنیم، بنابراین تصمیم گرفتیم گیاهانی را که شامپانزه ها به دنبال آن بودند، آزمایش کنیم.

به مدت چهار سال، دکتر فریمن ماه ها را صرف ردیابی و مشاهده دقیق دو گروه از شامپانزه های وحشی در منطقه حفاظت شده جنگل مرکزی بودونگو کرد.

او و همکارانش شامپانزه‌ها را از نظر نشانه‌هایی از درد – مانند لنگیدن یا نگه داشتن بدنشان به روشی غیرمعمول – تماشا کردند و از مدفوع و ادرار آنها نمونه‌برداری کردند تا بیماری و عفونت را بررسی کنند.

هنگامی که یک شامپانزه مجروح یا بیمار به دنبال گیاهی می‌گشت که چیزی نیست که معمولاً می‌خوردند – مانند پوست درخت یا پوست میوه – تیم تحقیقاتی توجه ویژه‌ای داشتند.

دکتر فریمن توضیح داد: ما به دنبال سرنخ های رفتاری بودیم که بتواند گیاهان دارویی را شناسایی کند.

به عنوان مثال، او شامپانزه نر خاصی را توصیف می کند که بازویش به شدت آسیب دیده است.

او به یاد می آورد: «وقتی راه می رفت و لنگان می زد، دستش را بر نمی داشت و در حالی که بقیه گروه نشسته بودند و غذا می خوردند، شامپانزه مجروح به دنبال سرخس لنگان لنگان می زد. او تنها شامپانزه ای بود که به دنبال این سرخس ها بود و آنها را می خورد.

محققان این سرخس را با نام علمی Christella parasitica جمع آوری و آزمایش کردند. نتیجه آزمایش نشان داد که این گیاه دارای خواص ضد التهابی قوی است.

در مجموع، گروه تحقیقاتی 17 نمونه از 13 گونه گیاهی مختلف را جمع آوری کرد و آنها را برای آزمایش به دکتر فابیان شولز از دانشگاه علوم کاربردی نوبراندنبورگ آلمان فرستاد.

این آزمایش نشان داد که تقریباً 90 درصد از عصاره‌ها از رشد باکتری‌ها جلوگیری می‌کنند و یک سوم آن‌ها دارای خواص ضد التهابی طبیعی هستند، به این معنی که می‌توانند درد را کاهش داده و بهبود را تسریع کنند.

دکتر فریمن با خوشحالی می گوید که همه شامپانزه های مجروح و بیمار گزارش شده در این مطالعه بهبودی کامل پیدا کردند. وی در توضیح می افزاید: شامپانزه ای که سرخس خورده بود توانست با استفاده از بازوی خود در عرض چند روز دوباره راه برود.

وی گفت: البته نمی‌توانیم صددرصد ثابت کنیم که همه بهبودها نتیجه مستقیم خوردن این گیاهان است، اما این مطالعه نشان داده است که مشاهده سایر موجودات در طبیعت و نحوه استفاده آنها از این داروخانه‌های جنگلی می‌تواند دانش پزشکی را افزایش دهد از خود در نسل های آینده استفاده می کند.”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا