اخبار روز

پیدا شدن یک مار عجیب که دست و پا دارد! + عکس

به گزارش سرگرمی روز به نقل از فرادید، محققان استرالیایی موفق به کشف دوبارۀ یک مارمولک مرموز با پاهای ریز شده‌اند که تصور می‌شد پیش از این منقرض شده باشد. این جانور ۴۰ سال بود که مشاهده نشده بود.

بر اساس بیانیه‌ای، تیمی از موزه کوئینزلند و دانشگاه جیمز کوک، «مارمولک راه راه علفزار لایون» را که از سال ۱۹۸۱ دیده نشده بود، در چندین مکان نزدیک کوه سورپرایز در شمال شرقی استرالیا مشاهده کردند.

محققان همچنین دو مارمولک در معرض تهدید دیگر را مشاهده کردند. هر سه گونۀ یافت شده عضو خانوادۀ «اسکینک‌ها» هستند که به خاطر ویژگی‌های مار مانند و اندام‌های بسیار کوچکشان معروف هستند.

اندرو ایمی، مدیر کلکسیون دوزیستان و خزندگان موزه کوئینزلند در بیانیه‌ای گفت: «پیدا کردن هر سه این جانوران هیجان‌انگیز بود، اما یافتن مارمولک راه راه علفزار لایون واقعا یک کشف شگفت‌انگیز بود».

مارمولک‌های راه راه علفزار بسیار کوچک هستند و از نوک پوزه‌هایشان تا پایه دم نارنجی روشنشان فقط ۲ اینچ (۵ سانتی‌متر) طول دارند. اطلاعات کمی در مورد این گونه‌های بسیار گریزان و منزوی وجود دارد، اما آن‌ها احتمالاً حشرات را در علفزارهای بلند شکار می‌کنند و به دنبال پناهگاهی از نور خورشید و شکارچیان در شکاف‌های خاک هستند.

هر سه مارمولک در منطقه کوه سورپرایز پراکنش‌های کوچکی دارند، به این معنی که آن‌ها به ویژه در برابر اختلالاتی مانند آتش‌سوزی، خشکسالی و بیماری آسیب‌پذیر هستند. با توجه به اینکه این موجودات هنوز وجود دارند، محققان می‌خواهند اطلاعات بیشتری در مورد جمعیت آن‌ها برای کمک به محافظتشان بیاموزند.

ایمی گفت: «ما باید بدانیم که آیا این مارمولک‌ها جمعیت سالمی دارند یا در حال کاهش هستند». وی افزود: «اگر ندانیم کجا زندگی می‌کنند و چه تهدیدهایی بر آن‌ها تأثیر می‌گذارد، نمی‌توانیم اقدام مؤثری برای محافظت از آن‌ها انجام دهیم. تنها راه برای به دست آوردن این اطلاعات این است که بروید و به دنبال آن‌ها بگردید».

عکس جانوری که ترکیب «مار و مارمولک» است

عکس جانوری که ترکیب «مار و مارمولک» است

عکس جانوری که ترکیب «مار و مارمولک» است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا