اخبار روز

پیش‌بینی مهم مشاوران املاک از قیمت مسکن در سال ۱۴۰۳؛ خانه بخریم یا نخریم؟

خرید فالوور از سایت اینبو

داود بیگی نژاد به تشریح وضعیت بازار مسکن در سال جدید پرداخت.

به گزارش سرگرمی روز، وی با اشاره به وضعیت بازار مسکن گفت: سال گذشته 50 درصد افزایش هزینه ساخت داشتیم و میانگین قیمت فروش یک آپارتمان نیز 70 درصد افزایش یافت.

وی افزود: در عین حال میزان ساختمان های ساخته شده نسبت به سال 1401 کمتر از نیاز بازار است که حجم معاملات و تعداد قراردادها نیز حدود 60 درصد کاهش داشته است.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: این بررسی بازار مسکن در سال 1402 است که همه را کنار هم بگذاریم و می فهمیم همان طور که قدرت خرید به شدت کاهش یافته سرمایه گذاری در حوزه مسکن نیز کاهش یافته است.

بیگی نژاد خاطرنشان کرد: وقتی می گوییم تیراژ تعداد آپارتمان های ساخته شده کم است به این دلیل است که متاسفانه میزان سرمایه گذاری در این بخش کاهش یافته است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر شاهد کاهش 60 درصدی معاملات خرید آپارتمان هستیم که نشان از کاهش قدرت خرید دارد.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک با پیش بینی وضعیت بازار مسکن در سال 1403 گفت: واقعیت این است که بخشی از قیمت تمام شده مسکن به عرضه و تقاضا مربوط می شود اما منابع ساختمانی و عوامل تولید مسکن پارامترها هستند. که قیمت یک آپارتمان را تعیین می کند.

بیگی نژاد افزود: در این میان بالاخره برخی از اتفاقات مهم در سال 1403 پیش روی اقتصاد ایران و جهان است. در اقتصاد ایران، کسانی که در مجلس رای آوردند، بالاخره امسال در مجلس حضور پیدا می کنند و باید دید چه مسیری را برای اهداف دولت در حوزه مسکن ترسیم می کنند.

وی بیان کرد: همچنین باید ببینیم بازارهای موازی مسکن به چه سمت و سویی می روند و چه کاهش یا جهشی خواهند داشت که قطعا قیمت مسکن را تحت تاثیر قرار می دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا