سبک زندگی

چگونه فرزندان شادتری تربیت کنیم؟

ایجاد عادات و رفتارهای سالم برای پیشگیری از بیماری های مزمن در دوران کودکی و نوجوانی بسیار آسان تر و موثرتر از تلاش برای تغییر رفتارهای ناسالم در دوران پیری و بزرگسالی است.

تشویق فرزندان خود به اجرای یک سبک زندگی سالم از سنین پایین سلامت آنها را تا بزرگسالی تضمین می کند.

مهمتر از همه، حفظ سلامت کودک تنها به معنای عاری بودن از بیماری نیست، بلکه مجموعه ای از عوامل مرتبط با سلامت جسمی، اجتماعی و روانی کودک را نیز شامل می شود.

متخصصان توصیه هایی در این زمینه ارائه کرده اند که در ادامه برخی از آنها را از نسخه تخصصی «مدیکال اکسپرس» نقل می کنیم.

با هم غذاهای سالم بخورید

دهه ها تحقیق نشان داده است که خوردن وعده های غذایی با اعضای خانواده و مصرف کمتر غذاهای فرآوری شده در این زمینه مفید است.

کارشناسان می گویند: غذا خوردن در کنار هم به صورت خانوادگی می تواند احتمال استعمال دخانیات، نوشیدن الکل و مواد مخدر را در نوجوانان کاهش دهد و همچنین از بروز رفتارهای پرخطر در آنان بکاهد.

زودتر به دندانپزشک مراجعه کنید

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده، از هر پنج کودک بین 2 تا 5 سال در این کشور، یک نفر حداقل یک حفره در دندان های خود دارد و با افزایش سن، میزان پوسیدگی دندان افزایش می یابد. بهداشت ضعیف دهان و دندان نیز بر تغذیه، گفتار و توانایی یادگیری کودکان تأثیر می گذارد.

کارشناسان می گویند: خبر خوب این است که پوسیدگی دندان قابل پیشگیری است و شما می توانید به عنوان والدین کودک خود ویزیت منظم دندانپزشکی را در نظر بگیرید.

به کودکان کمک کنید تا با استرس کنار بیایند

کودکان هر روز با استرس های زیادی مواجه می شوند. در حالی که نمی توانید همه این عوامل استرس زا را از بین ببرید، می توانید به فرزندتان کمک کنید مکانیسم های مقابله ای را بیاموزد.

یک روانپزشک کودک توصیه کرد که یک استراتژی مفید فراهم کردن فرصت هایی برای ارتباط مثبت است. حمایت جامعه، خانواده و احساس تعلق – چه از طریق ورزش، مدرسه یا گروه دیگر – به محافظت از سلامت روان جوانان کمک می کند.

مدیریت استفاده از وسایل الکترونیکی

ممکن است فرزندان شما بیشتر از شما درباره جدیدترین پلتفرم‌ها، برنامه‌ها و کانال‌های رسانه‌های اجتماعی بدانند. پس چگونه استفاده از وسایل الکترونیکی را مدیریت کنیم؟

به گفته کارشناسان، مهم ترین گام الگوبرداری از رفتار خوب است. به این فکر کنید که می خواهید فرزندانتان از تلفن و رسانه های اجتماعی خود چگونه استفاده کنند و خودتان آن دستورالعمل ها را دنبال کنید.

برای بازی در فضای باز وقت بگذارید

به فرزندان خود فرصتی برای کشف طبیعت بدهید، حتی اگر تنها فضای آزاد شما یک پارک شهری کوچک باشد. اجازه دادن به کودکان برای بازی در طبیعت به آنها این امکان را می دهد که جهان را به عنوان منبع شگفتی و شبکه ای از زندگی ببینند.

خواب را در اولویت نوجوانان قرار دهید

بیشتر نوجوانان به هشت تا 10 ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارند، اما خواب بسیار کمتری دارند. نخوابیدن کافی می تواند سلامت روانی، عملکرد تحصیلی و سلامت جسمی آنها را به خطر بیندازد.

به فرزندان خود کمک کنید هر شب در ساعت مشخصی بخوابند و هر روز صبح در ساعت مشخصی از خواب بیدار شوند.

با فرزندتان صحبت کنید و گوش دهید

گاهی اوقات صحبت کردن با فرزندتان در مورد مسائلی مانند قلدری همسالان یا مسائل مربوط به بزرگ شدن می تواند یکی از سخت ترین وظایف والدین به نظر برسد.

بهتر است والدین ابتدا به صحبت های فرزندان خود گوش دهند و به حرف های آنها عمل کنند و سپس مطالب خود را با توجه به صحبت های آنها بیان کنند.

همچنین توصیه می شود که بر اساس علایق فرزندتان با او صحبت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا