سبک زندگی

کاهش فشار خون وضعیتی چه علائمی دارد ؟

خرید فالوور از سایت اینبو

افت فشار خون ارتواستاتیک که به آن فشار خون ارتواستاتیک نیز گفته می شود، نوعی فشار خون پایین است که زمانی رخ می دهد که از حالت نشسته یا دراز کشیده بایستید. افت فشار خون ارتواستاتیک می تواند باعث احساس سبکی سر یا سرگیجه و حتی غش شود.

به گزارش سرگرمی روز، این افت فشار خون می تواند خفیف باشد و کمتر از چند دقیقه طول بکشد، اما در صورتی که طولانی مدت باشد می تواند نشان دهنده مشکلات جدی تری باشد.

افت فشار خون ارتواستاتیک اتفاقی (حاد) معمولاً به دلیل چیزی واضح مانند کم آبی بدن یا استراحت طولانی مدت ایجاد می شود و به راحتی قابل درمان است. افت فشار خون ارتواستاتیک مزمن معمولاً نشانه ای از یک مشکل سلامتی دیگر است، بنابراین درمان ها متفاوت خواهند بود.

علائم فشار خون وضعیتی:

علائم و نشانه های فشار خون پایین عبارتند از:

احساس گیجی و سرگیجه بعد از ایستادن

– تاری دید

– ضعف

– خستگی

– سردرگم

-حالت تهوع

چه زمانی برای فشار خون بالا باید به پزشک مراجعه کرد؟

سبکی سر یا سرگیجه گاه به گاه می تواند نسبتاً خفیف باشد که ناشی از کم آبی خفیف، قند خون پایین یا گرمای بیش از حد است. همچنین ممکن است در هنگام ایستادن پس از نشستن طولانی مدت رخ دهد. اگر این علائم فقط گهگاه رخ می دهند، احتمالاً جای نگرانی نیست.

اگر علائم مکرر افت فشار خون ارتواستاتیک را تجربه کردید، مهم است که به پزشک مراجعه کنید، زیرا ممکن است منجر به مشکلات جدی شود.

اگر هوشیاری خود را از دست بدهید، حتی برای چند ثانیه، بسیار مهم است که به پزشک مراجعه کنید، سپس آنها فکر می کنند که چقدر طول کشیده و در آن زمان چه کار می کردید، علائم شما را ثبت می کنند. اگر این اتفاق در مواقع خطرناکی مانند رانندگی رخ داد، این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

چرا فشار خون موقعیتی داریم؟

هنگامی که ایستاده اید، نیروی جاذبه خون را به سمت پاها و شکم شما می کشد، که فشار خون شما را کاهش می دهد، زیرا خون کمتری در قلب شما گردش می کند. به طور معمول، سلول های ویژه (بارورسپتورها) در نزدیکی رگ های قلب و گردن این فشار خون را حس می کنند.

گیرنده های بارورسیگنال هایی را به مرکز مغز ارسال می کنند که باعث می شود قلب شما سریعتر بزند و خون بیشتری پمپاژ کند که باعث تثبیت فشار خون می شود. علاوه بر این، این سلول ها رگ های خونی را منقبض می کنند و فشار خون را افزایش می دهند.

افت فشار خون وضعیتی است که زمانی رخ می دهد که چیزی در روند طبیعی بدن برای خنثی کردن فشار خون پایین اختلال ایجاد کند. بسیاری از شرایط مختلف می توانند منجر به افت فشار خون ارتواستاتیک شوند، از جمله:

کم آبی بدن

تب

استفراغ

نوشیدن مقدار ناکافی مایعات

اسهال شدید

ورزش شدید همراه با تعریق زیاد

کم آبی خفیف می تواند علائمی مانند ضعف، گیجی و خستگی ایجاد کند.

مشکلات قلبی

برخی از مشکلات قلبی که می توانند منجر به فشار خون پایین شوند عبارتند از: ضربان قلب بسیار پایین (برادی کاردی)، مشکلات دریچه قلب، حمله قلبی و نارسایی قلبی. این مشکل از واکنش بدن شما به اندازه کافی برای پمپاژ خون بیشتر در هنگام ایستادن جلوگیری می کند.

مشکلات غدد درون ریز

مشکلات تیروئید، نارسایی کلیه (بیماری آدیسون) و قند خون پایین (هیپوگلیسمی) می تواند منجر به افت فشار خون ارتواستاتیک شود که می تواند به اعصابی که به ارسال سیگنال برای تنظیم فشار خون کمک می کند، آسیب برساند.

اختلالات سیستم عصبی

برخی از بیماری‌های سیستم عصبی مانند بیماری پارکینسون، آتروفی سیستم چندگانه، نقص‌های بدن لوی، بیماری خودایمنی خالص و آمیلوئیدوز می‌توانند سیستم طبیعی شما را برای تنظیم فشار خون مختل کنند.

بعد از غذا خوردن

برخی افراد پس از صرف غذا فشار خون پایین (فشار خون بسیار پایین) را تجربه می کنند. این وضعیت در افراد مسن شایع است.

عوامل خطر فشار خون وضعیتی:

عوامل خطر افت فشار خون ارتواستاتیک عبارتند از:

سن:

افت فشار خون ارتواستاتیک در افراد 65 سال و بالاتر شایع است.

سلول‌های ویژه (بارورسپتورها) در نزدیکی شریان‌های قلب و گردن که فشار خون را تنظیم می‌کنند، می‌توانند با افزایش سن کندتر شوند. همچنین می‌تواند برای قلب پیر که سریع‌تر می‌تپد و افت فشار خون را جبران می‌کند، سخت‌تر باشد.

داروها:

از جمله داروهایی که برای درمان فشار خون بالا یا بیماری قلبی استفاده می‌شوند، مانند دیورتیک‌ها، مسدودکننده‌های بتا، مسدودکننده‌های دوران بارداری، مسدودکننده‌های کانال کلسیم، مهارکننده‌های ACE و نیترات‌ها.

داروهای دیگری که می توانند خطر افت فشار خون ارتواستاتیک را افزایش دهند عبارتند از داروهای مورد استفاده برای درمان بیماری پارکینسون، داروهای ضد افسردگی، برخی داروهای روانپزشکی، شل کننده های عضلانی، داروهای تجویزی برای اختلال نعوظ و مواد مخدر.

استفاده از داروها برای درمان فشار خون بالا در ترکیب با داروهای بدون نسخه می تواند باعث کاهش فشار خون شود.

بیماری های خاص:

مشکلات قلبی خاص، مانند مشکلات دریچه قلب، حمله قلبی و نارسایی قلبی؛ برخی از بیماری های سیستم عصبی مانند دیابت و بیماری هایی که باعث آسیب عصبی می شوند (نوروپاتی) مانند دیابت، خطر ابتلا به فشار خون پایین را افزایش می دهند.

قرار گرفتن در معرض گرمای بیش از حد:

قرار گرفتن در یک محیط گرم می تواند باعث تعریق شدید شما شود و احتمالاً منجر به کم آبی بدن شود که می تواند فشار خون شما را کاهش دهد و باعث کاهش فشار خون شود.

مدت طولانی در رختخواب:

اگر برای مدت طولانی در رختخواب بمانید، ممکن است ضعیف شوید. هنگامی که می خواهید بایستید، ممکن است دچار افت فشار خون ارتواستاتیک شوید.

بارداری:

از آنجایی که سیستم گردش خون شما در دوران بارداری به سرعت گسترش می یابد، احتمالاً فشار خون شما کاهش می یابد. این طبیعی است و فشار خون معمولاً پس از زایمان به سطح قبل از بارداری باز می گردد.

مشکلات و عوارض کاهش فشار خون:

افت فشار خون ارتواستاتیک مزمن می تواند مشکلات جدی به خصوص در افراد مسن ایجاد کند. آنها عبارتند از:
دارم می افتم

افتادن در اثر غش (سنکوپ) یک عارضه شایع در افراد مبتلا به افت فشار خون ارتواستاتیک است.

فوت کردن، دمیدن

نوسانات فشار خون ایستاده و نشسته ناشی از افت فشار خون ارتواستاتیک ممکن است یک عامل خطر برای سکته مغزی به دلیل کاهش جریان خون به مغز باشد.

بیماری های قلبی عروقی

افت فشار خون ارتواستاتیک می تواند یک عامل خطر برای بیماری های قلبی عروقی مانند درد قفسه سینه، نارسایی قلبی یا مشکلات قلبی باشد.

تشخیص وضعیت فشار خون:

هدف اصلی شما از ارزیابی افت فشار خون ارتواستاتیک، یافتن علت زمینه ای و تعیین درمان مناسب برای هر گونه مشکل سلامتی است که ممکن است باعث فشار خون پایین شما شود. علت همیشه مشخص نیست و پزشک شما می تواند سابقه پزشکی شما را بررسی کند، علائم شما را بررسی کند و برای کمک به تشخیص بیماری شما یک معاینه فیزیکی انجام دهد.

همچنین ممکن است پزشک یک یا چند مورد از موارد زیر را در بخش سلامت و کاهش فشار خون توصیه کند:

اندازه گیری فشار خون

پزشک فشار خون شما را در حالی که نشسته اید و انجام می دهید اندازه گیری می کند و اعداد را با هم مقایسه می کند. اگر فشار خون سیستولیک 10 میلی‌متر جیوه در طی دو تا پنج دقیقه کاهش یابد یا در حالت ایستاده علائم و نشانه‌هایی داشته باشید، افت فشار خون ارتواستاتیک تشخیص داده می‌شود.

آزمایشات خون

این آزمایش‌ها می‌توانند اطلاعاتی در مورد سلامت کلی شما از جمله قند خون پایین (هیپوگلیسمی) یا سطح گلبول‌های قرمز خون (کم خونی) ارائه دهند که هر دو می‌توانند باعث کاهش فشار خون شوند.

الکتروکاردیوگرام (ECG یا EKG) این تست غیر تهاجمی ریتم قلب یا ساختار قلب و مشکلات مربوط به خون رسانی و اکسیژن رسانی به عضله قلب را آزمایش می کند.

در طی این آزمایش بدون درد و غیر تهاجمی، چسب های چسب (الکترود) به پوست قفسه سینه، بازوها و پاها چسبانده می شود. این وصله ها سیگنال های الکتریکی قلب شما را تشخیص می دهند و آنها را روی کاغذ گراف ثبت می کنند یا روی صفحه نمایش می دهند.

گاهی اوقات اختلالات ریتم قلب می آیند و می روند و EKG هیچ مشکلی را نشان نمی دهد. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است از شما خواسته شود که یک مانیتور 24 ساعته بپوشید تا فعالیت الکتریکی قلب خود را ثبت کند.

اکوکاردیوگرافی

در این آزمایش غیر تهاجمی، از امواج صوتی برای ایجاد تصویر ویدیویی از قلب شما استفاده می شود. امواج صوتی قلب توسط مبدلی که بر روی قفسه سینه شما قرار می گیرد، دریافت می شود.

امواج صوتی که از قلب و دیواره قفسه سینه شما منعکس می شوند به صورت الکترونیکی پردازش می شوند تا تصاویر ویدیویی از قلب شما ارائه شود که برای تشخیص بیماری قلبی ضروری است.

تست استرس

هنگام ورزش، مانند راه رفتن روی تردمیل، تست استرس انجام می شود. یا اگر قادر به ورزش نیستید، ممکن است به شما دارو داده شود تا قلبتان سخت‌تر کار کند. وقتی قلب شما سخت‌تر کار می‌کند، با الکتروکاردیوگرام، اکوکاردیوگرام یا سایر آزمایش‌ها کنترل می‌شود.

تست میز شیب

تست جدول شیب نشان می دهد که بدن چگونه به تغییرات موقعیت واکنش نشان می دهد. شما روی یک میز صاف دراز کشیده اید که به سمت بالاتنه شما زاویه دارد، که حرکت افقی پهلو به پهلو را در حالت عمودی شبیه سازی می کند. فشار خون شما به طور منظم در حالی که دراز کشیده اید اندازه گیری می شود.

مانور والسالوا

این آزمایش غیر تهاجمی عملکرد سیستم عصبی ارادی شما را با تجزیه و تحلیل ضربان قلب و فشار خون شما پس از چندین دوره تنفس عمیق بررسی می کند. نفس عمیقی می کشی و هوا را از میان لب هایت بیرون می دهی، انگار می خواهی یک بادکنک خشک را منفجر کنی.

درمان فشار خون وضعیتی:

هدف از درمان هیپوتانسیون ارتواستاتیک بازگرداندن فشار خون طبیعی است. این معمولاً شامل افزایش حجم خون، کاهش تجمع خون در ساق پا و کمک به گشاد شدن و گردش رگ‌های خونی در سراسر بدن است.

برای کاهش فشار خون وضعیتی یا افت فشار خون ارتواستاتیک خفیف، یکی از ساده ترین درمان ها این است که به محض احساس سرگیجه بنشینید یا دراز بکشید. پس از آن، علائم شما به تدریج کاهش می یابد.

هنگامی که فشار خون پایین به دلیل مصرف دارو ایجاد می شود، درمان معمولاً شامل تغییر دوز دارو یا قطع کامل آن است.

درمان افت فشار خون ارتواستاتیک شامل موارد زیر است:

تغییر سبک زندگی

پزشک شما ممکن است چندین تغییر در شیوه زندگی را توصیه کند، از جمله نوشیدن آب کافی، قطع الکل، اجتناب از گرمای بیش از حد، بالا بردن سر تخت، اجتناب از روی هم زدن پاها هنگام نشستن، و به آرامی ایستادن.

اگر فشار خون بالا ندارید، پزشک ممکن است میزان نمک را در رژیم غذایی شما افزایش دهد. اگر فشار خون شما بعد از غذا کاهش یابد، ممکن است پزشک رژیم غذایی کم کربوهیدرات را توصیه کند.

از جوراب های فشرده استفاده کنید

جوراب‌های جوراب فشاری و جوراب‌ها یا نوارهای شکمی می‌توانند به کاهش تجمع خون در پاها و کاهش علائم افت فشار خون ارتواستاتیک کمک کنند.

داروها

چندین دارو، به تنهایی یا در ترکیب، می توانند برای درمان افت فشار خون ارتواستاتیک استفاده شوند.

به عنوان مثال، اغلب از داروها برای کمک به افزایش مقدار مایعات در خون استفاده می شود که باعث افزایش فشار خون می شود. میدودرین با محدود کردن گشاد شدن رگ‌های خونی، فشار خون را افزایش می‌دهد.

Droxidopa (Nortra) ممکن است برای درمان افت فشار خون ارتواستاتیک مرتبط با بیماری پارکینسون، آتروفی سیستم چندگانه یا بیماری‌های خودایمنی تجویز شود.

سایر داروها مانند پیریدوستیگمین (Regonol، Mestinon)، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)، کافئین، و epoetin (Epogen، Procrit و غیره) نیز گاهی به تنهایی یا همراه با سایر داروها برای افرادی که تحت تأثیر تغییرات سبک زندگی هستند استفاده می شود. داروهای دیگر کمکی نمی کنند، آنها استفاده می شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا