سبک زندگی

۱۴ عواملی که سوخت و ساز بدن را کُند می‌کند

خرید فالوور از سایت اینبو

تغذیه کلید متابولیسم است. مسیر‌های متابولیسم تکیه بر مواد مغذی دارد که برای تولید انرژی تجزیه می‌شوند. این انرژی به نوبه خود توسط بدن برای تولید پروتئین‌های جدید و… مورد نیاز است. مواد مغذی ضروری انرژی و مواد شیمیایی ضروری که بدن خود نمی‌تواند سنتز کند را تامین می‌کنند.

متابولیسم به این معناست که چگونه بدن شما غذا را به انرژی تبدیل می‌کند. غذا مواد مختلفی را مهیا می‌کند که برای ساخت، نگهداری و ترمیم بافت‌های بدن و همچنین عملکرد مناسب آن به کار می‌رود.

در ادامه به چند مورد از عواملی که متابولیسم را کند می‌کنند، خواهیم پرداخت.

ژن‌های شما

اگر بدن شما در سوزاندن کالری هنگام استراحت یا خواب کند است، احتمالاً این ویژگی را از والدین خود و از طریق ژن‌هایتان دریافت کرده‌اید.

کاری که می‌توانید انجام دهید: از آنجایی که نمی‌توانید ژن‌های خود را تغییر دهید، روی عادات خود تمرکز کنید. یکی از بهترین راه‌ها برای تقویت متابولیسم، ورزش بیشتر است. به دنبال راه‌هایی باشید که فعالیت‌های روزانه خود را بیشتر کنید.

هورمون‌ها

تغییر در هورمون‌های شما می‌تواند مصرف انرژی بدن شما را کند، کند که می‌تواند شما را خسته کند. برخی از شرایط مانند کم کاری یا پرکاری تیروئید و دیابت، بیماری‌های هورمونی هستند که بر متابولیسم شما تأثیر می‌گذارند. همچنین استرس نیز در این زمینه موثر است.

کار‌هایی که می‌توانید انجام دهید: اگر شرایط خاص پزشکی دارید به درمان خود ادامه دهید و استرس خود را نیز کاهش دهید.

کم‌خوابی

خوب خوابیدن به متابولیسم شما کمک می‌کند تا ثابت بماند. وقتی شب‌ها بیدار بمانید، برای بدنتان سخت‌تر می‌شود که از انرژی به خوبی استفاده کند که می‌تواند احتمال ابتلا به شرایطی مانند دیابت و چاقی را بیشتر کند.

آنچه می‌توانید انجام دهید: بیشتر بزرگسالان به ۷-۹ ساعت خواب در طول شبانه روز نیاز دارند. اگر روزانه این مقدار نمی‌خوابید، یک هفته آن را امتحان کنید و ببینید چقدر احساس بهتری خواهید داشت.

رژیم‌های غذایی سخت

نحوه کاهش وزن مهم است. اگر به اندازه کافی غذا نمی‌خورید، متابولیسم شما به آرامی تغییر می‌کند. رژیم‌های غذایی سخت به خصوص زمانی که ورزش می‌کنید به بدن شما می‌آموزد که به کالری کمتر بسنده کند. این وضعیت می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد، زیرا بدن شما به سختی آن کالری را از دست می‌دهد که کاهش وزن را سخت‌تر می‌کند.

کاری که می‌توانید انجام دهید: اگرچه ممکن است بیشتر طول بکشد، اما برنامه کاهش وزن خود را به جای شدید، واقع‌بینانه تنظیم کنید.

نمک دریا

نمک دریا مورد علاقه بسیاری از افراد است. نمک دریا فاقد ید است که تیروئید برای مدیریت متابولیسم به آن نیاز دارد.

کاری که می‌توانید انجام دهید: تنها کمی نمک خوراکی یددار این نیاز را برآورده می‌کند. همچنین می‌توانید از یک غذای غنی از ید مانند میگو نیز استفاده کنید.

کم‌آبی بدن

بدون H ۲ O کافی، متابولیسم شما می‌تواند متوقف شود. برخی مطالعات نشان می‌دهد که به بدن در سوزاندن انرژی کمک می‌کند و باعث کاهش وزن می‌شود. در هر دمایی، آب همچنین به سیر شدن شما کمک می‌کند، بنابراین کمتر غذا می‌خورید.

کاری که می‌توانید انجام دهید: آب کافی در طول روز بنوشید. همچنین می‌توانید غذا‌هایی که به طور طبیعی غنی از آب هستند مانند هندوانه یا خیار، بیشتر بخورید.

کافئین‌زدایی

کافئین باعث افزایش متابولیسم می‌شود و در صورت مصرف زیاد محصولاتی که کافئین زدایی شده‌اند، کافئین را که موتور متابولیک شما را به کار می‌اندازد از دست خواهید داد. با این حال به یاد داشته باشید که باید در مصرف کافئین هم محتاط بود، چون برخی تحقیقات نشان می‌دهد که قهوه می‌تواند بر سطح قند خون تأثیر بگذارد؛ بنابراین اگر دیابت دارید، ممکن است لازم باشد تا مصرف آن را محدود کنید.

کار‌هایی که می‌توانید انجام دهید: اگر نمی‌توانید مصرف کافئین را مدیریت کنید، روی توصیه‌های دیگر تمرکز کنید. عوامل زیادی می‌توانند به متابولیسم شما کمک کنند.

کمبود کلسیم

کلسیم یک ماده مغذی کلیدی برای متابولیسم سریع است. با این حال، بسیاری از مردم آن را به اندازه کافی دریافت نمی‌کنند.

کاری که می‌توانید انجام دهید: می‌توانید کلسیم را از طریق مصرف شیر و لبنیات دریافت کنید. همچنین از طریق مصرف بسیاری از غذا‌ها نیز می‌توان کلسیم دریافت کرد.

دارو‌ها

برخی دارو‌ها می‌توانند متابولیسم شما را کاهش دهند. این‌ها شامل بسیاری از دارو‌های ضد افسردگی و برخی از دارو‌های ضد روان پریشی است که پزشکان برای درمان اسکیزوفرنی تجویز می‌کنند. بسیاری از دارو‌های دیگر مانند دارو‌هایی که ضربان قلب را کاهش می‌دهند نیز می‌توانند چنین تأثیری داشته باشند.

چه کاری می‌توانید انجام دهید: اگر فکر می‌کنید دارو‌های های شما ممکن است مشکل ساز باشند، به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است چیزی وجود داشته باشد که بتوانید به جای آن دارو استفاده کنید.

کاهش کربوهیدرات‌ها

مطمئنا کاهش کربوهیدرات‌های ناسالم می‌تواند به شما در مدیریت وزن و سوزاندن سریعتر چربی کمک کند، اما بدن شما برای ساختن انسولین به آن‌ها نیاز دارد. اگر همیشه از کربوهیدرات کم استفاده کنید، این هورمون کلیدی را کمتر می‌سازید. در نتیجه متابولیسم شما متوقف می‌شود و به اندازه گذشته کالری نمی‌سوزانید.

کاری که می‌توانید انجام دهید: کربوهیدرات‌های خود را از میوه ها، سبزیجات و غلاتی که سرشار از مواد مغذی هستند مانند سیب زمینی شیرین و آرد گندم کامل دریافت کنید. آن‌ها متابولیسم شما را کنترل می‌کنند.

شب‌گرد بودن

شب‌گردی چرخه طبیعی خواب و بیداری بدن شما را به هم می‌زند. این تغییرات می‌تواند منجر به متابولیسم کند و مشکلات دیگری مانند دیابت و چاقی شود.

کاری که می‌توانید انجام دهید: ساعت بدن خود را تنظیم کنید. با پزشک خود در مورد حل این عارضه و روش‌های بهبودی مشورت کنید.

تغییر زمان غذا خوردن

«زمانِ» غذا خوردن به اندازه نوع مواد غذایی که می‌خورید، مهم است. نادیده گرفتن وعده‌های غذایی یا خوردن یک لقمه در حال حرکت باعث ایجاد مشکل می‌شود. تغییر تایم وعده‌های غذایی می‌تواند متابولیسم شما را خراب کند و خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهد.

کاری که می‌توانید انجام دهید: وعده‌های غذایی منظم با خانواده خود در نظر بگیرید و به آن پایبند باشید.

استرس مزمن

هنگامی که در شرایط استرس زا هستید، بدن شما هورمونی به نام «کورتیزول» می‌سازد. این به معنای افزایش سریع انرژی است، اما اگر در یک موقعیت پراسترس گیر کرده اید، بدن فکر می‌کند هنوز باید بجنگید، بنابراین به تولید کورتیزول ادامه می‌دهد. سطوح بالای این هورمون استفاده از انسولین را برای بدن دشوارتر می‌کند. این شرایط متابولیسم شما را کند می‌کند و باعث افزایش وزن می‌شود.

کاری که می‌توانید انجام دهید: راه‌هایی را بیابید که بتوانید استرس را از بین ببرید. نفس عمیق بکشید و کاری را که دوست دارید، انجام دهید.

رژیم غذایی پرچرب

خوردن غذا‌های چرب مانند همبرگر‌های چرب و شیرینی‌ها هرگز ایده خوبی برای یک رژیم غذایی سالم نیست. غذا‌های چرب چگونگی تبدیل غذا‌ها و مواد مغذی را در بدن شما تغییر می‌دهند. توانایی بدن شما برای استفاده از انسولین نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد. این وضعیت، مقاومت به انسولین نامیده می‌شود و با چاقی و دیابت مرتبط است و در نهایت این اختلال به کند شدن متابولیسم منجر می‌شود.

کاری که می‌توانید انجام دهید: میوه‌ها و سبزیجات بیشتری بخورید و آب بیشتری بنوشید. لوبیا و فلفل نیز گزینه‌های خوبی هستند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا