اخبار روز

آمار ابتلا به دیابت در زنان باردار افزایش یافت!

خرید فالوور از سایت اینبو

به گزارش سرگرمی روز به نقل از ایسنا؛ سلماز حسنی در نشست خبری که امروز شنبه ۲۰ آبان ماه و به مناسبت روز جهانی دیابت در سازمان نظام پزشکی مشهد برگزار شد، گفت: کنترل بیماری دیابت در طول بارداری از منظر سلامت مادر و جنین بسیار حائز اهمیت است.

وی افزود: این نوع دیابت ناشی از هورمون‌هایی است که از جفت ترشح شده و این هورمون‌ها با انسولین مادر مقابله کرده و یک اختلال قند خون برای مادر باردار ایجاد می‌کند.

حسنی اظهار کرد: مادرانی که سابقه دیابت در خانواده داشته یا وزن بالایی دارند، بیشتر در معرض ابتلا به دیابت بارداری هستند. عمدتا در سه ماهه دوم و سوم بارداری، دیابت بارداری بروز می کند.

وی در ادامه گفت: معمولا با درمان رژیمی و یا دارویی، می‌توان این نوع دیابت را کنترل کرد و معمولا درصد زیادی از این مادران مبتلا وقتی که بارداری تمام می‌شود قند خون طبیعی خواهند داشت.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطرنشان کرد: به طور کلی افرادی که دیابت بارداری می‌گیرند هم خودشان و هم فرزندشان به نسبت افراد عادی بیشتر در معرض قند خون در سال‌های آینده هستند، بنابراین لازم است که معمولا بعد از ماه دوم ختم بارداری، تست قند خون انجام شود که ببینیم آیا قند خونی که در بارداری اتفاق افتاده رفع شده است یا خیر.

این فوق تخصص غدد و متابولیسم بزرگسالان توضیح داد: در مورد دیابت بارداری دستورالعمل کشوری داریم و توصیه می‌شود که هر مادری اگر در یک سال قبل از وقوع بارداری آزمایش قند خون نداده است، در اولین ویزیت بارداری، قند خونش چک شود اما اگر قبل از بارداری آزمایش داده و نرمال بوده است، می‌تواند برای تست قند خون تا هفته ۲۴ تا ۲۸ بارداری صبر کرده و تست غربالگری دیابت بارداری را در آن زمان انجام دهد اما حتما در هنگام شروع بارداری باید از وضعیت قند خون مادر خبر داشته باشیم.

وی افزود: چنانچه مادری مبتلا به دیابت بارداری باشد، در درجه اول با اصلاح روش تغذیه و فعالیت فیزیکی می‌توان مادر را مبرا از دارو درمانی کرد، اما اگر این روش موفقیت‌آمیز نباشد به دلیل عوارضی که ممکن است دیابت برای مادر و جنین داشته باشد، توصیه به درمان تحت نظر پزشک تا ختم بارداری است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: برای مادران مبتلا به دیابت بارداری به فاصله دو ماه بعد از ختم بارداری باید قند خون مادر چک شود و بعد از آن حداقل هر سه سال یکبار این مادر تحت نظر باشد.

حسنی تصریح کرد: مادری که مبتلا به دیابت بارداری شده است، بین ۳۰ تا ۶۰ درصد احتمال اینکه در سال‌های آتی مبتلا به دیابت نوع ۲ شود نیز وجود دارد، ولی واقعیت این است که با مراقبت‌ها و پایش‌ها تا میزان زیادی جلو بروز آن را می‌توان گرفت.

وی یادآور شد: فرزندانی که از مادران مبتلا به دیابت بارداری به دنیا می‌آیند هم در طول سال‌های آینده احتمال ابتلا به دیابت و احتمال ابتلا به اضافه وزن و چاقی مرضی در آنها بعضا بیشتر است، در نتیجه در پایش فرزندان متولد شده از دیابت بارداری نیز دقت نظر بیشتری شود، مثلا توصیه می‌شود که در حوالی بلوغ، به خصوص که اگر اضافه وزن داشته باشند این نوجوانان پایش شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا