سبک زندگی

اگر ماشین در حال حرکت را خاموش کنیم چه بلایی سرش می آید؟

رانندگان ممکن است پرسش‌هایی از کودکان بپرسند که تا الان پاسخ آن‌ها را به دنبال نرفته اند؛ به عنوان مثال، چه اتفاقی می‌افتد وقتی خودرو را در حال حرکت ناگهان خاموش کنیم.

اگر فکر می‌کردید این ایده‌ها به قدری احمقانه‌اند که کسی به‌جز خودتان به آن‌ها فکر نکرده، سخت در اشتباه هستید؛ از آنجا که حتی خود شرکت‌های خودروسازی به چنین موقعیت‌های غیرمعمولی هم توجه داشته‌اند. در ادامه توضیح می‌دهیم که نتیجه خاموش کردن ناگهانی ماشین حین حرکت چیست و در این موقعیت چه کار‌هایی می‌توان کرد.

نتیجه خاموش کردن ماشین هنگام حرکت

فرضاً اگر ماشین حین حرکت خاموش و کلید آن از جای خود خارج شود، موتور بلافاصله از کار می‌ایستد. البته این به این معنا نیست که خودرو هم در آن واحد متوقف می‌شود و همان‌طور که انتظار می‌رود، انرژی حرکتی جریان یافته در خودرو نه ناگهان، بلکه کم‌کم از بین می‌رود تا نهایتاً باعث توقف کامل خودرو شود.

موتور در حالت خاموش دیگر از انژکتور سوخت نمی‌گیرد، ولی همان سوخت موجود می‌تواند پیستون‌ها را به حرکت در آورد. به همین خاطر، خودرو تا مدتی به حرکت خود ادامه می‌دهد و در نهایت با توقف پیستون‌ها سر جای خود می‌ایستد.

البته از آنجا که موتور یا باتری خودرو مستقل از سیستم فرمان و ترمزند، در این وضعیت هم کماکان راننده می‌تواند به شکلی خودروی خود را کنترل کند. می‌توان این‌طور توصیف کرد ماشینی که حین حرکت خاموش شده باشد، شبیه به ارابه عمل می‌کند.

در صورتی که سوئیچ یک خودروی مجهز به سیستم کنترل از راه دور به هر دلیلی از محدوده معین خارج شود، خوشبختانه اتفاقی برای خودرو نمی‌افتد. برای بیشتر ماشین‌های برخوردار از این سیستم مکانیزیمی در نظر گرفته شده است تا از بروز حوادث احتمالی جلوگیری شود.

به‌لطف این مکانیزم، حتی اگر سوئیچ فاصله بیش از حد از خودرو پیدا کند یا دکمه استاپ فشرده شود، خودرو همچنان در حرکت می‌ماند. البته پس از اینکه خودرو را خاموش کردید، برای روشن کردن دوباره به سوئیچ نیاز خواهید داشت.

حالا فرض کنیم که ماشین شما هنگام حرکت خاموش شده است؛ چه بر اثر اختلالی فنی و چه به تصمیم خودتان با هر علتی. در چنین موقعیتی، دنده را روی حالت خلاص (N در خودرو‌های اتوماتیک) بگذارید تا چرخ‌ها دیگر وابسته به موتور نباشند و سپس از همان انرژی حرکتی باقی مانده در خودرو برای حرکت آن به گوشه جاده استفاده کنید و در آنجا خودرو را کاملاً متوقف کنید. زمانی هم که ترمزهایتان قفل شده‌اند، امکان کاهش سرعت و نهایتاً متوقف کردن خودرو با استفاده از ترمز پارک وجود دارد.

منبع: گجت نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا