سبک زندگی

با این اقدامات گیاهان آپارتمانی در پاییز و زمستان نابود می شوند!

خرید فالوور از سایت اینبو

به اواسط آبان ماه رسیده ایم. برگ‌های رنگارنگ پاییزی کوچه‌ها و خیابان‌ها را فرا گرفته اند و هوا کم کم رو به سردی می‌رود. با کوتاه شدن روز‌ها و کاهش میزان نور بسیاری از گیاهان وارد مرحله خواب می‌شوند. در این زمان، رشد گیاهان کند و یا حتی متوقف می‌شود. با شروع این دوران گیاهان همچنان به مراقبت نیاز دارند، اما نگهداری از آن‌ها اغلب دستخوش تغییراتی می‌شود.

به گزارش سرگرمی روز، اما چطور باید گیاهان را برای رسیدن به زمستان آماده کنیم؟ در این مطلب می‌توانید نکات طلایی نگهداری از گیاهان آپارتمانی در پاییز و زمستان را مطالعه نمایید. علاوه بر نکات مراقبتی، در هنگام نگهداری از گیاهان آپارتمانی در زمستان از ۵ کار باید اجتناب کرد. در غیر این صورت ممکن است مجبور شوید برای همیشه با گیاهان آپارتمانی خود خداحافظی کنید.

۱- قرار دادن گیاهان در نزدیکی لوازم گرمایشی

روشن کردن لوازم گرمایشی در فصول سرد سال اگرچه شما را گرم می‌کند، اما برای گیاهان خانگیتان مضر است. پس سعی کنید گیاهان آپارتمانی را از لوازم گرمایشی مانند بخاری، شوفاژ و شومینه دور نگه دارید و از برخورد مستقیم هوای گرم با شاخ و برگ‌های گیاهان جدا خودداری کنید. هر گونه نوسانات ناگهانی دما می‌تواند موجب به شوکه شدن، پژمردگی و مرگ گیاهان شود.

۲- آبیاری بیش از حد

سرعت رشد گیاهان در هوای سرد کاهش پیدا می‌کند و برای هیدراته ماندن به میزان آبیاری فصول گرم سال نیاز ندارند. بیشتر گیاهان خانگی دوست دارند قبل از آبیاری خاک کاملاً خشک شوند و آبیاری بیش از حد شایع‌ترین خطری است که گیاهان آپارتمانی را تهدید می‌کند. می‌توانید میزان رطوبت خاک را با استفاده از انگشت یا رطوبت سنج بررسی کنید و در صورت خشک شدن، اقدام به آبیاری آن نمایید. انگشت خود را تا بند انگشت دوم درون خاک گیاه فرو کنید. اگر خاک مرطوب بود و به انگشت شما چسبید، نیازی به آبیاری گیاه نیست. در غیر این صورت اقدام به آبیاری آن نمایید. توجه داشته باشید که برخی از گیاهان همیشه به خواب مرطوب نیاز دارند. پیش از تغییر برنامه آبیاری گیاه حتماً نیاز‌های آبیاری آن را بررسی کنید.

۳- کوددهی

بهتر است در فصول سرد سال از دادن مواد مغذی چه از طریق کود طبیعی و چه کود مایع خودداری کنید. ممکن است غیر منطقی به نظر برسد، اما این یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی است که می‌توانید در رابطه با نگهداری گیاهان آپارتمانی مرتکب شوید. در فصول سرد سال رشد گیاهان کند یا حتی متوقف می‌شود، بنابراین به هیچ ماده خوراکی نیاز ندارند و کود اضافه شده به خاک، درون خاک باقی مانده و در نهایت منجر به سوزاندن ریشه یا حتی نابودی گیاه خواهد شد. در صورتی که گیاه شما در تمام ایام سال حتی پاییز و زمستان و در نور طبیعی یا در زیر لامپ‌های رشد گیاه همچنان رشد می‌کنند، می‌توانید در پاییز و زمستان نیز به گیاهتان کود بدهید. در غیر این صورت از کود دادن به گیاهان در روز‌های سرد سال خودداری کنید.

۴- تغییر گلدان

تغییر گلدان بخشی از روال مراقبت از گیاهان است. با این حال زمان و مکان خاصی برای انجام این کار وجود دارد و بهترین زمان آن بهار و نیمه دوم اسفند ماه است. در فصول سرد سال گیاهان وارد مرحله استراحت می‌شوند و هر گونه تغییر گلدان می‌تواند ریشه‌های آن‌ها را تحت فشار قرار داده و منجر به آسیب رسیدن به آن‌ها شود.

۵- قرار دادن گیاه در فضای باز

آب و هوای برخی مناطق به ما این امکان را می‌دهد تا گیاهانی مانند ساکولنت ها، سرخس بوستون و حتی اسپاتی فیلوم را در بیرون از فضای خانه نگهداری کنیم. توجه داشته باشید که بسیاری از گیاهان آپارتمانی در برابر سرمای هوا مقاوم نیستند و نگهداری از آن‌ها در فضای بیرون منجر به آسیب رسیدن به آن‌ها خواهد شد. پیش از انجام هر کاری نیاز‌های دمایی گیاه خود را بررسی کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا