فناوری و تکنولوژی

خبر خوش محققان درباره پیشگیری از سرطان

خرید فالوور از سایت اینبو

یک مطالعه جدید نشان می دهد که درمان با استاتین ممکن است به پیشگیری از سرطان های مرتبط با التهاب، به ویژه سرطان پانکراس کمک کند.

به گزارش مهر به نقل از مدیکال نیوز، استاتین ها به حفظ سطح کلسترول در محدوده سالم کمک می کنند، اما محققان علاقه مند به استفاده های دیگری از این داروها هستند.

التهاب یک عامل خطر برای برخی سرطان ها مانند سرطان پانکراس است.

یک مطالعه اخیر نشان داد که استفاده از استاتین پیتاواستاتین می تواند به جلوگیری از عملکرد یک پروتئین خاص برای سرکوب التهاب مزمن کمک کند.

یافته ها نشان می دهد که درمان با استاتین می تواند به طور بالقوه از سرطان های مرتبط با التهاب، به ویژه سرطان پانکراس جلوگیری کند.

پیشگیری از سرطان یک حوزه اصلی تحقیقاتی است و کارشناسان همچنان در مورد عواملی که می‌توانند به سرطان کمک کنند، اطلاعات بیشتری کسب می‌کنند.

یکی از زمینه های مورد علاقه این است که چگونه التهاب مزمن در نواحی خاصی از بدن می تواند منجر به خطر سرطان شود.

نتایج نشان می دهد که داروی استاتین پیتاواستاتین ممکن است به سرکوب التهاب مزمن و جلوگیری از سرطان پانکراس کمک کند. اگر تحقیقات آینده یافته ها را تایید کند، این دارو می تواند یک اقدام پیشگیرانه در عمل بالینی باشد.

استاتین ها معمولا برای مدیریت کلسترول بالا در بیمارانی که در معرض خطر بالای بیماری قلبی عروقی آترواسکلروتیک هستند استفاده می شود. درمان با استاتین زمانی شروع می شود که سطح کلسترول خون بالا باشد یا بعد از سکته مغزی یا حمله قلبی اندازه گیری شود. سپس اثربخشی استاتین ها با نظارت بر سطح کلسترول خون برای اطمینان از پاسخ کافی کنترل می شود.

محققان مطالعه حاضر خاطرنشان کردند که اینترلوکین-33 (IL-33) پروتئینی است که به شروع التهاب مزمن که مستعد ابتلا به سرطان است کمک می کند.

محققان از موش ها، نمونه های بافت انسانی و رده های سلولی استفاده کردند. آنها التهاب مزمن را در پوست و پانکراس موش ایجاد می کنند. آنها دریافتند که IL-33 در پوست ملتهب و پانکراس به شدت بیان می شود.

بر اساس تجزیه و تحلیل بیشتر، آنها دریافتند که القای التهاب یک مسیر سیگنالینگ خاص به نام TLR 3/4 را فعال می کند، که نشان می دهد این مسیر ممکن است بیان IL-33 را که در التهاب مزمن رخ می دهد، القا کند. آنها همچنین مکانیسم سلولی دیگری به نام TBK 1-IRF 3 را شناسایی کردند که بیان IL-33 را در پانکراتیت مزمن و درماتیت در موش تنظیم می کند.

سپس محققان استفاده از پیتاواستاتین را برای مهار بیان IL-33 آزمایش کردند. کار آنها نشان می دهد که پیتاواستاتین می تواند با موفقیت بیان IL-33 و در نتیجه پانکراتیت مزمن را مسدود کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا