اخبار روزفناوری و تکنولوژی

دانشمندان به زودی دستگاه ذهن‌ خوان اختراع می کنند

خرید فالوور از سایت اینبو

این عضو مصنوعی گفتار که به دست دانشمندان علوم اعصاب، جراحان مغز و اعصاب و مهندسان دانشگاه دوک در ایالات متحده آمریکا ساخته شده، قادر است علامت‌های مغزی را به کلمه تبدیل کند.

به گزارش سرگرمی روز و به نقل از ایندیپندنت، به ادعای پژوهشگران، این دستگاه از سایر فناوری‌های رابط رایانه و مغز و ذهن‌خوانی سریع‌تر و کم‌دردسرتر است و زندگی مبتلایان به اختلال‌های عصبی را دگرگون می‌کند.

گرگوری کوگان، استاد عصب‌شناسی دانشکده پزشکی دانشگاه دوک، می‌گوید: «بیماران زیادی به اختلال حرکتی ناتوان‌کننده‌ای مانند ای‌ال‌اس یا نشانگان قفل‌شدگی مبتلا هستند که می‌تواند به قدرت تکلمشان آسیب برساند.»

«اما ابزارهای فعلی موجود که به آن‌ها امکان برقراری ارتباط می‌دهد درکل بسیار کند و دست و پاگیرند.»‌

این گروه ۲۵۶ حسگر میکروسکوپی مغزی را که به‌طور ویژه طراحی شده روی یک قطعه پلاستیک پزشکی به اندازه یک تمبر پستی گذاشتند و روی بیمارانی که برای بیماری‌های غیرمرتبط مانند برداشتن تومور عمل جراحی مغز انجام دادند، آزمایش کردند.

آن‌ها از شرکت‌کنندگان خواستند به مجموعه کلمات بی‌معنایی مانند «کوگ» و «وایپ» گوش بدهند و سپس آن‌ها را با صدای بلند بگویند. سپس تنها با ۹۰ ثانیه داده گفتاری، از یک الگوریتم هوش مصنوعی برای رمزگشایی فعالیت عصبی به کلمات استفاده کردند.

اکنون پژوهشگران قصد دارند با توسعه این فناوری سرعت آن را بهبود بخشیده و به شکل بی‌سیم درآورند. آنها برای ادامه کار از موسسه ملی سلامت کمک مالی ۲.۴ میلیون دلاری دریافت کرده‌اند.

پروفسور کوگان گفت: «می‌توانید راحت به این طرف و آن طرف بروید و نباید حتما به پریز برق وصل باشید، این خیلی جالب است.»

جاناتان ویونتی، عضو هیئت علمی موسسه علوم مغز دانشگاه دوک، افزود: «در نقطه‌ای هستیم که هنوز هم بسیار کندتر از گفتار طبیعی است، اما مسیری را که احتمال دارد به آن برسیم می‌توانید ببینید.»‌

مطالعه‌ای با نام «ضبط‌های عصبی با وضوح بالا دقت رمزگشایی گفتار را بهبود می‌بخشد»‌ که در نشریه نیچر کامیونیکیشنز منتشر شد، به تفصیل درباره این پژوهش توضیح داده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا