سلامت

ضررهای نوشیدنی‌ های کافئین‌ دار بر جذب آهن که نمی دانید!

به گزارش سرگرمی روز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اهمیت توجه به تأمین ویتامین D و آهن برای سلامتی، فرزانه سینکایی از طرف وزارت بهداشت افزوده که به دلیل سبک زندگی آپارتمانی، پوشش کرم ضدآفتاب، هوای آلوده و سایر فاکتورهای مورد نیاز، امکان تولید ویتامین D در پوست را فراهم نمیکند. بنابراین وزارت بهداشت از طرح مکمل یاری به افراد دچار کمبود ویتامین D استفاده نمود.

سینکایی درباره اهمیت ویتامین D گفت: ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است و به آن ویتامین آفتاب هم گفته می‌شود. چون در پوست ما پیش‌ساز ویتامین دی وجود دارد و با تابش نور خورشید به آن تبدیل به فرم فعال شده و بدن می‌تواند از آن استفاده کند. یکی از کارکردهای مهم این ویتامین در بدن ما کمک به جذب کلسیم است و بر رشد استحکام استخوان‌ها و دندان‌ها موثر است. کمبود این ویتامین به صورت غیرمستقیم باعث کمبود کلسیم در بدن می‌شود و عوارض کمبود کلسیم هم رشد نامناسب، پوسیدگی دندان، پوکی استخوان را در پی دارد.

این کارشناس تغذیه بیان کرد: علاوه بر این موارد امروزه بسیاری از تحقیقات نشان داده کمبود ویتامین D باعث بروز خیلی از بیماری‌ها غیرواگیر مثل دیابت، بیماری‌های قلبی، انواع سرطان، کاهش سطح ایمنی و بروز آلرژی و آسم می‌شود. حتی در بیماران مبتلا به MS کمبود ویتامین D دیده شده است. مشکلات ناشی از کمبود ویتامین D باعث بروز راشیتیسم، نرمی و پوکی استخوان در گروه‌های سنی بزرگسالان و سالمندان می‌شود؛ بنابراین نقش مهمی در سلامت ما دارد.وی گفت:منبع اصلی تولید ویتامین D نور خورشید است. تولید ویتامین D روی پوست ما شرایط ویژه‌ای را لازم دارد. اولا تابش نور خورشید باید به صورت مستقیم بدون هیچ مانعی مثل شیشه، هوای آلوده و ابری، کرم‌های ضد آفتاب بر روی پوست باشد. نوع پوشش ما هم منجر به عدم تابش مستقیم نور خورشید با پوست می‌شود. جهت تولید ویتامین D در پوست باید دست‌ها، پاها و صورت حداقل به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه در معرض مستقیم نور آفتاب قرار گیرند. بهترین زمان دریافت نور خورشید هم برای جذب ویتامین D از ساعت ده صبح تا ۳ بعدازظهر است.

وی بیان کرد:منابع غذایی ویتامین D روغن ماهی، زرده تخم مرغ، جگر، شیر و لبنیات هستند، اما به طور کلی منابع غذایی غنی نیستند و نمی‌تواند نیاز ما را به صورت کامل تامین کند؛ بنابراین حتما ما یا باید در معرض نور آفتاب با شرایط ذکر شده قرار بگیریم یا اینکه باید مکمل‌های این ویتامین را جهت پیشگیری از کمبود آن در بدن، مصرف کنیم.

این کارشناس تغذیه اظهار کرد:با توجه به طرح مکمل یاری، آهن یک ماده مغذی و مهمی است که کمبود آن باعث کم خونی می‌شود. آهن یک بخش مهم از هموگلوبین است که به حمل اکسیژن در بدن کمک می‌کند، بنابراین کمبود آهن بر میزان هموگلوبین خون تاثیر می‌گذارد و اکسیژن رسانی به بافت‌های بدن را مختل می‌کند؛ بنابراین برای عملکرد مناسب بدن، سلامت سیستم ایمنی نیاز است که منابع غذایی آهن را مصرف کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا