سفر و گردشگری

فاصله تنگه کافرین تا ایلام چقدر است؟

سرگرمی روز: تنگه کافرین در استان زیبا و دیدنی ایلام که به عروس زاگرس شهرت دارد، واقع شده است.

این استان تنگه‌ها و دره‌های شفگت‌انگیز و تماشایی زیادی دارد که بهترین مکان برای برپایی تورهای هیجان‌انگیز و داشتن سفری ماجراجویانه در دل طبیعت بکر و سرسبز این منطقه از کشورمان هستند.

جای‌جای تنگه کافرین پر از اعجاز و شگفتی است و تا چشم کار می‌کند می‌توان زیبایی‌های طبیعت را دید.

در یک کیلومتری ورود به این تنگه، برکه آبی به نام زمزم جریان دارد و در انتهای آن بقایای سدی به نام بره هله دیده می‌شود.

جنگل‌های افسانه‌ای بلوط که مأمن و پناهگاه حیواناتی چون سنجاب ایرانی است، آبشار کافرین، غارهای متعدد مانند غار شداد، از دیگر هم جلوه‌های تماشایی این تنگه هستند.

علت نامگذاری تنگه کافرین

تنگه کافرین که تنگ کافرین هم نوشته می‌شود، با نام‌های تنگه کافری و تنگه شداد شناخته می‌شود.

مردمان محلی منطقه علت نام‌گذاری این مکان را مربوط به زمان حمله عرب‌ها می‌دانند و معتقدند به‌دلیل مقاومت مردم در برابر عرب‌ها، این منطقه از طرف آن‌ها به تنگه کافرین شهرت پیدا کرد.

فاصله تنگه کافرین تا ایلام

این تنگ فوق العاده زیبا چشم اندازی به رودخانه و سد سمیره دارد و امروز یکی از پربازدیدترین مناطق گردشگری در استان ایلام محسوب می شود.

یکی از عوول اصلی شکل گیری این تنگ زیبا کوه های کبیرکوه، دینارکوه و مانشت هستند.

علاوه بر زیبایی های طبیعی آثاری از معماری پیشینیان بر روی تنگ به جا مانده که تماشای آن ها خالی از لطف نخواهد بود.

این منطقه مورد کاوش باستان شناسان قرار گرفت و در نتایج تحقیقات صورت گرفته توسط ها بر روی تنگ کافری و گورستان چمپایی مشخص شد که قدمت زندگی در این منطقه به سه هزار سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد، در واقع زندگی در آن در میان اثر مفرغ تا اوایل عصر آهن ادامه داشت.

نام دیگرتنگ کافرین، تنگ شداد است سرچشمه اب رود تنگ کافرین از کوه عظیم کبیرکوه می باشد.

طی سالیان گذشته با ورود گردشگر به منطقه از قایق های تفریحی برای تفریح استفاده می شده است و بهترین زمان بازدید از جاذبه های طبیعی شگفت انگیز ایلام فصل بهار می باشد.

نقطه نقطه‌ی تنگه کافری پر از شگفتی است. برای همین ارائه‌ی یک لیست مختصر از دلایل منحصر به فرد بودن این مکان زیبا، اجحاف در حق زیبایی و شگفت‌انگیزی آن است.

با ورود به قلمرو تنگه کافری، می‌توان تا چشم کار می‌کند زیبایی و شگفتی‌های طبیعت را دید. به طور مثال در یک کیلومتر ابتدایی این تنگه، برکه‌ی آبی به نام زم‌زم وجود دارد که به بقایای سد بره هله منتهی می‌شود.

در جای دیگر آن جنگل‌های سرسبز بلوط به چشم می‌خورد و به ما یادآوری می‌کند که در قلمرو رشته‌کوه‌های زاگرس در حال نفس کشیدنیم. جنگل‌هایی که مأمن و پناهگاه گونه‌های جانوری نادری همچون سنجاب ایرانی هستند.

علاوه بر این‌ها، در گذر سالیان متمادی، در جای‌جای تنگه کافری غارهایی طبیعی (همچون غار شداد) ایجاد شده که بر زیبایی و روح‌نوازی آن افزوده است.

فاصله تنگه کافرین تا ایلام

تنگه کافرین ایلام کجاست

بدره یکی از شهرستان‌های استان ایلام است که در ۸۰ کیلومتری ایلام و ۳۸ کیلومتری شمال غربی دره شهر قرار دارد.

در این شهر، تنگه‌های تماشایی و شگفت‌انگیزی وجود دارند که گردشگران و طبیعت‌دوستان زیادی را به سوی خود جذب می‌کنند.

تنگه رازیانه، تنگه الماس تنگه برنجان از جمله این مکان‌ها و جاهای دیدنی بدره هستند.

در سه کیلومتری شمال شهرک ولیعصر به طرف تنگ کافری، سنگ شکنی قرار دارد که مسیر تنگه از کنار آن عبور می‌کند و کاملا خاکی و شنی است.

قبل از اینکه سد سیمره در این منطقه و در نزدیکی تنگه کافرین احداث شود، بدون قایق می‌توانستید به این تنگه برسید و حتی به تنگه برنجان بروید؛ اما حالا باید برای رسیدن به کافری قایق‌سواری کنید و با عبور از رودخانه خودتان را به این محل برسانید.

  • موقعیت جغرافیایی: N۳۳۲۲۲۸ E۴۶۵۹۵۷
  • فاصله تنگه کافرین تا ایلام: حدود ۸۰ کیلومتر

اگر از مرکز، شرق یا شمال ایران قصد سفر به سمت تنگه‌ی کافری را دارید، می‌توانید ابتدا راهی خرم‌آباد شوید و از کمربندی خرم‌آباد به سمت جاده‌ی قدیم پل‌دختر حرکت کنید.

سپس در میان این جاده، با توجه به تابلوی دره‌شهر، مسیر خود را عوض کنید.

چند کیلومتر جلوتر به دره‌شهر خواهید رسید. همین مسیر را تا رسیدن به بدره ادامه دهید.

سپس به سمت شهرک ولیعصر بروید و از محلی‌ها آدرس تنگه‌ی کافری را بگیرید. چند دقیقه تا رسیدن به تنگه راه دارید.

فاصله تنگه کافرین تا ایلام

این مسیر تا ابتدای جاده‌ی فرعی تنگه، آسفالته است و در هنگام رانندگی به مشکل خاصی برنخواهید خورد. اما جاده‌ی فرعی تنگه‌ی کافری، که تقریباً چهار کیلومتر امتداد دارد، خاکی و بی‌کیفیت است و از این رو ممکن است رانندگی را قدری با سختی همراه کند.

با این وجود بهترین راه رسیدن به ابتدای جاده‌ی تنگه کافرین، جاده‌ی ایلام به دره‌شهر است. برای عبور از این مسیر که حدوداً ۷۰کیلومتر است، به سمت فرودگاه ایلام رفته و در جاده‌ی ایلام- ملکشاهی پیش بروید تا به جعفرآباد برسید.

اگر مسیر را همین‌طور مستقیم ادامه دهید، در نهایت به شهرک ولیعصر خواهید رسید و می‌توانید از آن‌جا عازم تنگه شوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا