فناوری و تکنولوژی

قرص بارداری از راه رسید

خرید فالوور از سایت اینبو

داروی جدیدی به نام OXO-001 در افزایش میزان موفقیت ایجاد جنین در لقاح آزمایشگاهی (IVF) نویدبخش است که می تواند منجر به افزایش قابل توجه تولد شود.

به گزارش سرگرمی روز به نقل از گاردین، یک شرکت بیوتکنولوژی به نام Oxolife واقع در اسپانیا این داروی خوراکی را ساخته است.

این داروی جدید لقاح مصنوعی منجر به افزایش 7 درصدی تولدهای موفق در این مطالعه فاز 2 شد.

دکتر ایگناسی کانالز، دانشمند ارشد، “ما از نتایج این کارآزمایی هیجان زده هستیم، که پتانسیل OXO-001 را برای تبدیل شدن به اولین درمانی برای افزایش موفقیت کاشت جنین با یک داروی غیر هورمونی با استفاده از مکانیسم اثر جدید نشان می دهد.” مدیر این شرکت، در یک بیانیه مطبوعاتی گفت که به طور مستقیم بر اندومتر تاثیر می گذارد.

جنین یوکاریوت چند سلولی دیپلوئید در مرحله اول رشد، از لحظه اولین تقسیم سلولی تا تولد، جوجه ریزی یا جوانه زنی نامیده می شود. در انسان به سلول در حال رشد از لحظه لقاح تا پایان هفته هشتم جنین و بعد از آن جنین می گویند. نام پژوهشکده رویان ایران از این کلمه گرفته شده است.

این خبر خوبی برای زوج هایی است که با ناباروری دست و پنجه نرم می کنند، به ویژه آنهایی که درمان IVF ناموفق داشته اند.

لقاح آزمایشگاهی یا IVF روشی است که در آن تخمک ها با اسپرم در شرایط آزمایشگاهی بارور می شوند و یک یا چند تخمک حاصل پس از چندین مرحله تقسیم سلولی به یک «جنین 8 سلولی» یا «جنین 5 روزه» تبدیل می شود. آنها را در رحم قرار می دهند تا روند رشد جنین به طور طبیعی ادامه یابد. در این روش ابتدا تخمک گذاری در خانم ایجاد می شود و پس از به دست آوردن تعداد مناسب تخمک، در آزمایشگاه کشت می شوند. تخمک ها بالغ می شوند، آنها با اسپرم مناسب تخمک را بارور می کنند.

داروی خوراکی باروری

ناباروری یک مشکل رایج است که تقریباً از هر شش نفر در سراسر جهان یک نفر به آن مبتلا می شود. با وجود پیشرفت و رشد روش های لقاح مصنوعی که بیش از 3 میلیون بار در سال انجام می شود، هنوز یک مانع بزرگ برای کاشت موفق جنین وجود دارد.

اکنون شرکت Oxolife اثربخشی این قرص خوراکی را در افزایش میزان موفقیت لقاح مصنوعی ارزیابی کرده است.

برخلاف سایر داروهای باروری که از هورمون ها استفاده می کنند، داروی خوراکی OXO-001 به طور مستقیم بر پوشش داخلی رحم تأثیر می گذارد و باعث می شود که رحم بیشتر پذیرای جنین کاشته شده باشد.

اگرچه مکانیسم دقیق OXO-001 توسط Oxolife فاش نشده است، این شرکت می گوید این دارو بر تولید مولکول های خاصی که برای کاشت جنین حیاتی هستند تأثیر می گذارد. این مولکول ها به جنین کمک می کنند تا به دیواره رحم بچسبد و از حرکت آن جلوگیری کرده و لانه گزینی موفقیت آمیز آن را تسهیل می کند.

نتایج امیدوار کننده ای از این دارو

اثربخشی داروی خوراکی OXO-001 در یک کارآزمایی بالینی فاز 2 که در 28 مرکز در اروپا انجام شد، ارزیابی شد.

این مطالعه شامل 96 زن زیر 40 سال بود که تنها یک جنین منتقل شده بودند.

آنها به دو گروه تقسیم شدند که 42 نفر دارونما دریافت کردند و 54 نفر دوز روزانه OXO-001 دریافت کردند.

بر اساس بیانیه مطبوعاتی محققان، درمان یک دوره قاعدگی قبل از انتقال جنین آغاز شد و تا پنج هفته پس از آن ادامه یافت.

نتایج امیدوارکننده بود. گروهی که این داروی خوراکی مصرف می کردند، میزان بارداری به طور قابل توجهی (76٪) نسبت به گروه دارونما (52٪) نشان دادند. این شامل نرخ بالاتر “بارداری بیوشیمیایی”، ضربان قلب قابل تشخیص در هفته 10 و در نهایت تولد زنده است.

پروفسور کارن سرمون، رئیس انجمن اروپایی تولید مثل انسان و جنین شناسی (ESHRE) در بیانیه ای مطبوعاتی گفت: «علیرغم پیشرفت های مستمر در تحریک تخمدان، دستکاری و کشت جنین، بهبود در نرخ تولد زنده در تولید مثل با کمک پزشکی تدریجی بوده است. بهترین – مورد خوب.” یک جهش نزدیک به هفت درصد یک خبر عالی برای بیماران ما است، و ما امیدواریم که این موضوع را در گروه های بزرگتری از بیماران تایید کنیم.

این یک گام مهم در دستیابی به یک بارداری موفق است. مطالعات اضافی این یافته ها را در مطالعات بزرگتر تایید می کند.

این شرکت همچنین در حال بررسی استفاده از OXO-001 برای درمان سایر بیماری های مرتبط با باروری، مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک است.

این یافته ها در چهلمین نشست سالانه انجمن اروپایی تولید مثل انسان و جنین شناسی در آمستردام ارائه شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا