سبک زندگی

چگونه در فصل زمستان از کولر آبی نگهداری کنیم؟

خرید فالوور از سایت اینبو

نگهداری و سرویس کولر آبی در زمستان

اولین قدم برای سرویس کولر آبی قطع برق آن است. ابتدا منبع تغذیه دستگاه را قطع کنید تا در‌حین کار و در طول فصل زمستان خود‌به‌خود روشن نشود.

قطع کردن شیر آب

شیر آب منتهی به کولر آبی را ببندید تا در سرما یخ نزند و شکستگی در آن به‌وجود نیاید. سپس برای جلوگیری از یخ‌زدگی احتمالی، مخزن آب را تخلیه و کف کولر را تمیز کنید.

در صورت تخلیه نکردن آب کولر، شرایط مناسبی برای رشد انواع کپک‌ها و قارچ‌ها ایجاد خواهید کرد. علاوه‌بر این، وجود رطوبت در کنار بخش‌های فلزی کولر از جمله بدنه، پمپ کولر و دینام کولر (یا موتور کولر) شرایط خوردگی و زنگ‌زدگی آن‌ها را فراهم خواهد کرد. با دانستن راه‌هایی برای افزایش طول عمر کولر آبی می‌توانید به خوبی از دستگاه خود مراقبت و نگهداری کنید.

نکته: همچنین به دلیل یخ زدن آب، امکان شکستگی و نشتی لوله‌های منتهی به کولر آبی درطول زمستان نیز وجود خواهد داشت. اگر در فصل زمستان از دستگاه خود به خوبی نگهداری نکنید و مشکلی برای آن رخ دهد، خدمات گارانتی به کولرتان تعلق نخواهد گرفت.

تمیز کردن قسمت‌های داخلی کولر آبی

رسوبات مختلف، گرد و غبار یا هرگونه آلودگی را از قسمت‌های داخلی کولر آبی مثل پمپ کولر، موتور یا دینام کولر تمیز کنید. برای این‌کار می‌توانید از جاروبرقی، برس نرم یا یک پارچه تمیز استفاده کنید.

نکته: اگر تمیز کردن و جرم‌گیری قسمت‌های داخلی مانند پمپ کولر دشوار بود و به راحتی تمیز نشد، می‌توانید قطعات فوق را یک شب در محلول سرکه خیس و سپس آن‌ها را تمیز کنید.

تمیز کردن قسمت‌های خارجی کولر

علاوه‌بر تمیز کردن قسمت داخلی کولر آبی، به قسمت‌های خارجی آن نیز توجه کنید. برای این‌کار از مواد شوینده‌ی ملایم استفاده و قسمت‌های فوق را به خوبی با آب بشویید. توجه داشته باشید که بعد از اتمام کار حتماً به‌دقت بدنه‌ی کولر را خشک کنید.

بررسی پوشال‌های کولر آبی

پوشال‌ها یکی از قسمت‌های مهم کولر آبی هستند که باید به‌طور منظم چه در طول فصل تابستان و چه با شروع فصل سرما بررسی شوند. مطمئن شوید وضعیت پوشال‌های کولر مناسب است. اگر نیاز به تمیز کردن داشتند، با استفاده از مواد شوینده یا محلول سرکه آن‌ها را تمیز کنید. اگر کثیفی پوشال‌ها بیش از اندازه بود و رسوبات و خرابی زیادی داشتند، بهتر است آن‌ها را تعویض کنید.

خشک کردن تمام قسمت‌های داخلی و خارجی

باتوجه به اینکه خشک ماندن کولر آبی شما در طول فصل زمستان بسیار حائز اهمیت است، حتماً قبل از پوشاندن کولر آبی، از خشک شدن تمام اجزای آن مطمئن شوید تا احتمال رشد کپک و یا قارچ در دستگاه به حداقل ممکن برسد.

ممکن است برخی از قسمت‌های کولر آبی به روغن‌کاری نیاز داشته باشند. اگر قسمت‌هایی از کولر، مانند موتور و یاتاقان‌ها نیاز به روغن‌کاری داشتند، می‌توانید این کار را قبل از شروع فصل گرما و استفاده از کولر انجام دهید. البته روغن‌کاری قسمت‌های مختلف، کمی تخصصی است و شاید نیاز باشد از یک تکنسین برای این کار کمک بگیرید. همچنین آشنایی با نحوه روغن کاری کولر آبی می‌تواند تاحد زیادی مشکلات مربوطه را رفع کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا