سلامت

6 سوال کلیدی درباره سلامت مغز + پاسخ به سوالات

خرید فالوور از سایت اینبو

سرگرمی روز- کند شدن عملکرد مغز بخش طبیعی پیری است. پروفسور «آن کوربت» استاد تحقیقات زوال عقل در دانشگاه اکستر و سرپرست مطالعه پروتکت می‌گوید: «این فرآیند در اواسط زندگی شروع می‌شود و هر کسی آن را به طور متفاوتی تجربه می‌کند. مراقب نقص در حافظه، مشکل در تمرکز و حل مسئله یا تغییر در زبان یا رفتاری باشید که برای شما غیرعادی است و برای چندین ماه ادامه دارد. دوستان و خانواده اغلب اولین کسانی هستند که متوجه این تغییرات می‌شوند».

به گزارش سرگرمی روز به نقل از گاردین، به گفته دکتر «سوزان میچل» رئیس بخش سیاستگذاری پژوهشگاه آلزایمر انگلستان سلامت مغز به معنای حفظ عملکرد صحیح مغز است. او می‌گوید: «یکی از نشانه‌های اصلی که نشان می‌دهد سلامت مغزمان رو به زوال است تغییر در چگونگی کنار آمدن ما با زندگی روزمره است. این شامل مواردی مانند توانایی‌مان برای تمرکز، انگیزه، مسیریابی، حافظه و خواب است».

چگونه می‌توانید سلامت مغز خود را اندازه گیری کنید؟

میچل می‌گوید: «سلامت مغز چیزی نیست که بتوانیم به عنوان یک مقوله علمی به صورت دقیق اندازه گیری کنیم. انجام کارهای منظم که مغز ما را تحریک می‌کند و ردیابی توانایی‌مان برای کنار آمدن با این وظایف یکی از راه‌های ممکن برای سنجش سلامت مغز است».

کوربت اضافه می‌کند که مغز هر فردی متفاوت است. بنابراین، هیچ آزمایش سریع و یکسانی وجود ندارد. ما می‌توانیم با استفاده از آزمون‌های رایانه‌ای حساس مانند مطالعه پروتکت به دنبال تغییرات ظریف در طول زمان باشیم.

در خانه نیز می‌توانید از بازی‌های تمرین مغز برای آزمایش خود استفاده کنید اگرچه پاسخ روشنی در مورد سلامتی‌تان نمی‌دهند. هم چنین، پزشک عمومی شما می‌تواند عملکرد مغزتان را ارزیابی کند.

دلایل احتمالی کاهش سلامت مغز در افراد بالای ۵۰ سال در طول پاندمی چیست؟

کوربت می‌گوید محققان به طور قطع علت آن را نمی‌دانند. با این وجود، ما می‌دانیم که برخی از عوامل کلیدی مرتبط وجود دارند از جمله ورزش کمتر، نوشیدن مشروبات الکلی، افزایش افسردگی و تنهایی و تمام این موارد در طول قرنطینه ناشی از پاندمی کووید – ۱۹ افزایش یافتند.

آیا کاهش سلامت مغز صرفا می‌تواند مقوله‌ای طبیعی باشد؟

کاملا. همه افراد با بالا رفتن سن دچار افت طبیعی می‌شوند. میچل می‌گوید: «مغز ما نیز مانند سایر اعضای بدن‌مان پیر می‌شود. این بدان معناست که مغز مانند زمانی که ما جوانتر بودیم عمل نمی‌کند. با این وجود، طیف وسیعی از عوامل مرتبط با سلامت و سبک زندگی وجود دارند که می‌توانند بر سلامت مغز تاثیر بگذارند. این عوامل انزوای اجتماعی و ورزش منظم را شامل می‌شوند که هر دو به طور قابل توجهی تحت تاثیر پاندمی کووید قرار گرفتند. اگر متوجه شدید که در انجام کارهایی که پیش‌تر به آسانی انجام می‌دادید مشکل دارید می‌توانید با پزشک خود صحبت کنید چرا که او می‌تواند به شما کمک کند تا علت آن را بیابید».

برای بهبود سلامت مغز عملا چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

کوربت می‌گوید: «بهترین راه‌ها برای محافظت از مغز فعالیت بدنی منظم، حفظ وزن سالم، مدیریت شرایط پزشکی مانند افسردگی، فشار خون بالا و کاهش شنوایی و فعال نگه داشتن مغز از طریق تمرینات مغزی و تعامل اجتماعی را شامل می‌شوند». میچل می‌گوید: «داشتن یک رژیم غذایی متعادل نیز عاملی کلیدی است».

چقدر احتمال دارد که کاهش سلامت مغز نشانه زوال عقل باشد؟

سلامت ضعیف مغز در انزوا لزوما نشانه زوال عقل نیست اما دچار شدن به سلامت مغز ضعیف در میانسالی می‌تواند به این معنی باشد که شما در آینده در معرض خطر ابتلا به زوال عقل قرار خواهید گرفت.

میچل می‌گوید: «اگر احساس می‌کنید که علائم زوال عقل را تجربه می‌کنید مهم است که با پزشک خود صحبت نمایید».

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا